Magyar fotósok remekeltek a világ legjobb makrofotósainak versenyén

Több magyar fotóst is díjaztak egy rangos nemzetközi pályázaton, mutatjuk a világ legjobb makrofotóit a hazai sikerekkel.

Fotó:
Close-up Photographer of the Year
2025. január 28.

Több magyar fotóst is díjaztak egy rangos nemzetközi pályázaton, mutatjuk a világ legjobb makrofotóit a hazai sikerekkel.

Immár hatodik alkalommal rendezték meg a Close-up Photographer of the Year (CUPOTY) pályázatot, azaz a világ legjobb makrofotóinak a versenyét. Ahogy a korábbi években, szerencsére ezúttal is remekül szerepeltek a magyar fotósok, bár ezúttal nem lett kategóriagyőzelem, de így is nagyon sok hazai képet díjaztak.

A 2024-ben meghirdetett versenyre 61 országból több mint 11 000 kép érkezett be, ezekből választotta ki a 25 tagú szakmai zsűri a 11 kategória legjobbjait.

Érdekesség, hogy a pályázat nem kizárólag a legapróbb lényeket, formákat szándékozza megmutatni, inkább azt szeretné ösztönözni, hogy mind a fotósok, mint a képek szemlélői időzzenek el egy-egy kiragadott részleten, legyen az akár egy szabad szemmel is jól látható medve, gomba vagy rovar.

A magyar fotósok közül ezúttal Potyó Imre lett a legsikeresebb, aki két második helyezést, és egy harmadik helyezést ért el, ezen felül pedig még egy fotója került be a finalisták közé. A Lepkék és szitakötők kategóriában ez a varázslatos képe lett harmadik helyezett.

A Börzsönyben készült fotón egy szarvasagancsgomba látható, amely épp spróráit eregeti a hűvös, téli éjszakában. De a képen, egészen pontosan a gombán egy másik élőlény is rejtőzik. Ha jól megnézitek, egy lepkét is felfedezhettek rajta, amely egy éjszaka aktív nyárfapohók.

Az Állatok kategóriában második helyezést ért el Potyó Imre, szintén egy Börzsönyben készült fotójával.

A képen egy érdekes jelenséget sikerült megörökítenie, ugyanis léteznek olyan denevérek, amelyek nem hibernálják magukat a teljes téli időszakra.

A kis patkósdenevérek időnként felébrednek hibernált állapotukból, és elindulnak vadászni a téli erdőbe.

Hőmérséklettől függ, hogy mennyi időt töltenek kint élelem után kutatva, amely általában valamilyen télen aktív lepkefaj. Potyó Imre egyébként a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, így jól ismeri a börzsönyi bányákat. Egy alkalmasnak tűnő bánya bejáratánál helyezett el kameracsapdát a kép elkészítéséhez, természetesen mindeközben szigorúan figyelembe vette, hogy a denevéreket ne zavarja.

Imre másik második helyezett fotóját és finalista képét a cikk végi galériában láthatjátok. Szintén második helyezést ért el Kocsis Ferenc a Lepkék és szitakötők kategóriában.

Ezen a mesés képen Ferenc egy téli araszoló röptét rajzolta ki zseniálisan különböző fényforrások segítségével. A hím téli araszolók alkonyatkor kezdik meg táncukat, repkedve keresik a fák törzsén várakozó nőstényeket, amelyek feromonokkal igyekeznek magukhoz vonzani a hímeket.

A képen egy hím lepkét láthatunk, amelynek röpképét hosszú expozíciós idővel fényképezett Ferenc, miközben egy folyamatos fényű lámpával világította meg. A fotón élesen látható öt lepke igazából egy, amelyet a vaku stroboszkóp fénye merevített ki.

A magyarok közül még egy fotósnak sikerült dobogós helyet elérnie, mégpedig Daróczi Csabának, aki harmadik helyezést ért el az Állatok kategóriájában ezzel a mókás nyusztos portréjával.

Csaba egyébként tavaly bravúros módon nyerte meg a CUPOTY pályázatát, ő lett ugyanis akkor az abszolút győztes, emellett három kategóriát is megnyert. Bár idén nem sikerült duplázni, de ne legyünk telhetetlenek, így is gyönyörű eredményeket ért el ő is.

Ez a fotó például megérdemelten kaphatná meg a legcukibb állatportré címet is, amelyen egy igazán extrém látószögből ismerhetjük meg ezt a nyusztot.

Csaba a képet egy akciókamerával készítette, ami csak mozgásra aktiválódott. Persze nem véletlenül került erre a helyre az akciókamera, már jó ideje kihelyezett ide egy kameracsapdát is, hogy az erdő állatait figyelje. Ezen vette észre, hogy ez a nyuszt minden nap ellátogat ide, így elhatározta, hogy megörökíti egy különleges képen.

Az idei pályázaton Daróczi Csabának még egy képe került be a finalisták közé, amit szintén a cikk végi galériában nézhettek meg. A következő fotó egy már sok elismerést elért alkotás, amely több nemzetközi pályázaton is sikerrel szerepelt, 2024-ben pedig elnyerte Az Év Természetfotója címet is a magyar szervezésű NaturArt pályázatán. Ifj. Lőrinc Ferenc víz alatti fotója megérdemelten került be ebben a pályázatban is a finalisták közé.

A fotón egy pisztráng és egy lazac küzdelmét láthatjuk az ausztriai Grüblsee hegyi tóban. A pályázaton még egy magyar fotósnak, Litauszki Tibornak került be képe a finalisták közé, az egyiket máris mutatjuk, a másik fotót pedig a cikk végi galériában láthatjátok.

Ezért a sejtelmes és művészi fotóért Tibornak 50 éjszakát kellett eltöltenie az éjszaki erdőben a denevérek megfigyelésével. Közben pedig folyamatosan próbálta kitapasztalni, hogyan tudná elkészíteni a fejében elképzelt fotót. A kép multiexpozícióval készült, az egyik expozícióval a vadászatból hazatérő denevért örökítette meg stroboszkóp vakuval és kézi élességállítással, így csak pár fotója lett éles. Majd a másik képnél az odúba helyezte a kamerát, és innen is exponált egyet, a végeredmény pedig a két expozíció együttese lett, ami egészen különlegesre sikerült.

A 2024-es CUPOTY pályázat abszolút győztese az orosz Svetlana Ivanenko lett ezzel a nagy szarvasbogarak küzdelmét bemutató fotójával, így ő örülhetett Az Év Makrofotósa címnek. Ez a kép lett egyébként a Rovarok kategória első helyezettje is.

A legfiatalabb fotósoknak is volt külön kategóriájuk, amelyet ezúttal a 14 éves spanyol Andrés Luis Dominguez Blanco nyert meg, ezzel ő szerezte meg Az Év Ifjú Makrofotósa címet. Ezen a csodaszép fotón egy gyurgyalagot láthatunk repülés közben zsákmánnyal a csőrében.

De nézzünk még meg pár igazán érdekes fotót a mezőnyből. Elsőként itt ez a játékos fotó Barry Webbtől, aki egy magyal levelén örökítette meg ezeket az alig 1 mm magas nyálkagomákat.

A következő fotó is magyarázatra szorul, amelyet Raghuram Annadana készített, némi segítség lehet, hogy ez a kép a Gerinctelenek kategóriájában lett finalista.

A képen egy szellemrákot láthatunk, vagyis csak az igen érdekes periszkópszerű szemeit, amint épp kikukucskál az egyik homokalagútból.

A következő fotón egy nem kevésbé kedves lényt láthatunk, legalábbis első pillantásra, mert ez bizony egy csigaházas polip. A képet Luis Arpa készítette a víz alatt, a Fülöp-szigeteki Anilao partjainál.

Fokozzuk a cukiságfaktort! A következő képről talán mindenkinek egyértelmű, mit is lát. Pedro Jarque Krebs fotóján egy az anyja erszényébe bebújó kis wallaby kengurut láthat. Vagyis bebújna, ha tudna, ugyanis már nem is olyan kicsi, a fotós elmondása szerint többszöri próbálkozásra sikerült csak begyömöszölnie minden végtagját az erszénybe.

Egy kicsit tovább kell nézegetni a következő fotót, mire kirajzolódnak az alanyok. Ha egyáltalán kirajzolódnak, mert olyan jól rejtőzködik az ágon ez a két pók.

Tudjuk, hogy nem a legnépszerűbb élőlények, de ez a kép talán segít javítani a PR-jukon. Elég mókás, ahogy a mackószerű hatalmas nőstényen ücsörög a megszeppent tekintetű apró hím. Természetesen párzásra vár az ifjú legény. Ezt a zseniális képet Artur Tomaszek készítette ezekről a szélesfejű kéregpókokról

Milyen varászlatos ez a tájkép, ami valójában nem az. Simán elmenne az említett kategóriában, de Rob Blanken fotóján valójában aminosavak kristályait láthatjuk mikroszkóp alatt.

Nehéz abbahagyni a sort, mert rengeteg izgalmas fotót lehattok a mostani pályázaton is, a cikk végén még mutatunk nektek egy párat galériánkban, amelyet az alábbi képre kattintva érhettek el. De ha az összes díjazott és finalista képre kíváncsiak vagytok, akkor látogassatok el a CUPOTY oldalára.

Cikkajánló