A Magyar Természetjáró Szövetség kirándulóknak szánt, ingyenes, turistatérkép-alapú digitális útikönyve újabb mérföldkőhöz érkezett, és az utóbbi egy évben tartalmilag is jelentősen bővült. Már 439 túraajánlat szerepel a kínálatában.
A Magyar Természetjáró Szövetség 2018 decemberében jelentette meg a Természetjáró.hu mobil eszközökre optimalizált változatát, az ingyenes Természetjáró applikációt, amely azonnal rendkívül sikeres lett: nem egészen egy év alatt több mint 100 ezren töltötték le a két nagy mobil platformra, Androidra és iOS-re, január közepén pedig ez a szám már elérte a 150 ezres határt is.
A Természetjáró.hu elsősorban egy kirándulóknak és túrázóknak szánt digitális útikönyv. A felhasználók nem csupán a felkészültségüknek és az ízlésüknek megfelelő túraötletek között válogathatnak benne, hanem a segítségével megismerhetik Magyarország természeti és kulturális örökségét is, hiszen a katalógusában mintegy 1500 látnivaló részletes, jó minőségű fotókkal gazdagon illusztrált ismertetője szerepel: váraké, kastélyoké, templomoké éppúgy, mint kilátóké, barlangoké, vízeséseké vagy geológiai képződményeké. A Magyar Természetjáró Szövetség szerkesztői folyamatosan bővítik a kínálatot, így mostanra 439 túra között lehet válogatni az egészen rövid, gyerekekkel is teljesíthető sétáktól a komoly sportértékkel bíró, hosszabb útvonalakig.
Mivel a hivatalos nyomvonal található meg benne az összes bélyegzőhellyel és rengeteg, útba eső látnivalóval, az app kiválóan alkalmas kéktúrázásra. Ráadásul nemcsak magyarul, hanem németül, angolul és szlovákul úgyszintén, mivel a felhasználói felület és az Országos Kéktúra teljes tartalma ezeken a nyelveken is elérhető.
A katalógusból kiszemelt, vagy a beépített túratervezővel a felhasználó által megszerkesztett túra a Természetjáró appal helyismeret – és az offline letöltési lehetőség révén internetkapcsolat – nélkül is biztonsággal bejárható. Ehhez elég a turistatérképen pirossal kivastagított nyomvonalat követni, de az alkalmazással rögzíthető a bejárt útvonal is. Ez a szolgáltatás egyébként, akárcsak a túratervező, a világon bárhol működik, nemcsak Magyarországon.
A honlap és a hozzá tartozó app népes felhasználótábora révén a Természetjáró.hu forgalmi statisztikáiból képet alkothatunk a magyarok túrázási szokásairól. Az adatok megerősítik, hogy az ősz a túrázásra legnépszerűbb időszak, de sokan mennek kirándulni áprilisban és májusban is. A legtöbbet kattintott gyalogtúrák listájából kiderül, hogy a legfrekventáltabb terület Budapest, illetve a Dunakanyar környéke, mindenekelőtt a Budai- és a Visegrádi-hegység.
A legnépszerűbb gyalogtúrák:
1. A Spartacus-vadászösvény (Visegrádi-hegység)
2. Remeték, rakéták, kilátó - a Pilis-tető-kör (Pilis)
3. Nagymaros - Hegyes-tető kis kör (Börzsöny)
4. Végig a Guckler Károly út erdei sétányán (Budai-hegység)
5. A Visegrádi-hegység esszenciája (Visegrádi-hegység)
6. A Budai-hegység legmagasabb pontján (Budai-hegység)
7. Oroszlán a kecske előtt (Budai-hegység)
8. A királyok túrája, a túrák királya (Visegrádi-hegység)
9. A Hármashatár-hegy arcai (Budai-hegység)
10. Hárs-hegy kör két kilátóval (Budai-hegység)
A legnépszerűbb kerékpártúrák:
1. Velencei-tó kerülés kerékpárral (Velencei-hegység)
2. Tour DeSeda (Külső-Somogy)
3. Tanúhegyek lábainál a Káli-medencében (Balaton-felvidék)
4. Börzsönyi kerékpáros túra a Nagy-völgyben (Börzsöny)
5. Egy cseppnyi Németalföld a Kisalföld szélén (Komárom-Esztergomi-síkság)
A legnépszerűbb látnivalók:
1. Baradla-barlang (Aggteleki-karszt)
2. Bence-hegyi kilátó (Velencei-hegység)
3. Úrkúti-őskarszt (Bakony)
4. Julianus-kilátó (Börzsöny)
5. Prédikálószék (Visegrádi-hegység)
6. Guckler Károly-kilátó (Budai-hegység)
7. Tisza-tavi Ökocentrum (Közép-Tisza-vidék)
8. Taródi-vár (Alpokalja)
9. Boldog Özséb-kilátó (Pilis)
10. Árpád-kilátó (Budai-hegység)
A TERMÉSZETJÁRÓ app kínálata 2020-ban tovább bővül majd, és a szövetség tervei szerint még az idén modernebbre változik a felhasználói felület, valamint a turistatérkép megjelenítése is. Az app Androidra innen, iOS-re pedig innen tölthető le ingyenesen.