A PET Kupa sok éve küzd azért, hogy megtisztítsa a Tiszát – a jórészt felvízi országokból – hozzánk érkező hulladékáradattól. Két éve azonban a probléma forrásánál, Kárpátalján is akcióba kezdtek; a cél a forrásvidéki területek megtisztítása és a kárpátaljai szelektív hulladékgyűjtés előmozdítása.
Tizennégy tehervagont lehetne megtölteni azzal az 1400 tonna hulladékkal, amit 2022 óta Kárpátalján a CALL-Action projekt keretében összegyűjtöttek a PET Kupa helyi partnerei és a Diageo támogatásával. A projektbe 21 település, 29 iskola és több mint 61 ezer helyi lakost és diákot tudtak bevonni. A CAll-Action projekt eredményeiről és annak folytatásáról egy sajtótájékoztatón számoltak be.
Ahol nem járnak kukásautók
A Tisza forrásvidékén, Kárpátalján sok kis hegyi településen egyáltalán nincs szervezett hulladékgyűjtés, nem jár a kukásautó, így mindenki azt kezd a háztartásában keletkező hulladékkal, amit tud. Jobb esetben megpróbálja a nagyobb városok hulladékgyűjtő helyeire elvinni, mások elégetik vagy a föld alá temetik azt.
Évente 10 ezer tonna hulladék kerül ki a természetbe, vagy kerül be a kazánokba.
A Tisza partján is rengeteg hulladék végzi, amit aztán az áradás magával visz, elhozza hozzánk, majd tovább a Dunába és a tengerig. Régóta így megy ez, csak évtizedekkel ezelőtt még nem volt ennyi műanyaghulladék a háztartásokban.
A Call-Action projektbe bevont kárpátaljai helyszíneken 120 ezer ember él. A program célja, hogy a tüneti kezelés vagyis a hulladék összegyűjtése mellett a probléma okait is próbálja megszüntetni, vagy legalábbis csökkenteni. Épp ezért a folyó-és az árterek takarítása mellett a program fontos részét képezi a szemléletformálás és a lakossági hulladékgyűjtés fejlesztése.
A környezetvédelem helyi hősei
A projekt nagyban támaszkodik olyan helyi vállalkozókra, aktivistákra és szervezetekre, akik már bizonyítottak az elmúlt évek során. Egyikőjük, Viktor Bucsinszkij kárpátaljai környezetvédő a sajtótájékoztatón is ott volt, és mesélt az általuk végzett munkáról.
A körülmények alapból nem egyszerűek, de az Ukrajnát sújtó háború és az ebből adódó viszontagságok még nehezebbé teszik a helyzetet, például a gyakori áramkimaradások miatt.
De a háború kezdete óta az odamenekülők miatt megnőtt a keletkező szemét mennyisége, mindeközben nagyon nehéz férfi munkaerőt találni.
Viktor Bucsinszkij egy lelkes szelektáló fiatallal, Klavdiia Magurskával, aki a Crock ifjúsági szervezet vezetője. A szervezet ökológiai projekteket próbál megvalósítani
Viktor Bucsinszkij korábban gyakran járt horgászni a Borsa folyóra, de amikor már csak PET palackot és műanyagzacskót fogott ki, eldöntötte, hogy valamit tennie kell. 2019-ben megalapította a Színes Tartályok ökológiai mozgalmat, folyótakarításokat szervez a Tiszán és mellékfolyóin, létrehozott egy hulladékgyűjtő telepet Beregszászon, kialakított két nagyobb hulladékgyűjtő pontot, szelektív kukákat is kihelyezett Beregszászon. A Színes Tartályok mozgalom iskolai szemléletformálással is foglalkozik, előadásokat tartanak, szelektív hulladékgyűjtő dobozokat és szemléltetőtáblákkal láttak el minden beregszászi iskolát.
Viktor Bucsinszkij iskolai szemléletformáló munkát is végez
Anna Sabadosh az ungvári Zöld Város Egyesület környezeti nevelője videóüzenetet küldött a sajtótájékoztató résztvevőinek. Ő a fiatalok szemléletformálásáért dolgozik, és ma már ennek a munkának is érezhető a hatása, hisz sokszor a gyerekek azok, akik elviszik szüleiket a gyűjtőpontokra.
Anna Sabadosh munka közben, ő is a fiatalok szemléletformálásban hisz
A projekt helyi partnere a kárpátaljai Papillio Természet- és Környezetvédelmi Egyesület is, amely Kárpátalja élővilágának kutatása mellett rendszeresen szervez szemétszedéseket is. A projekt keretében egy különösen szennyezett erdőt, a Latorca Plastic Forest (műanyag erdő) nevű területet fogják önkéntesek bevonásával megtisztítani.
A Latorca állapota
Villástargonca és ökobusz
A Call-Action projekt támogatásának köszönhetően Viktor Bucsinszkij további 500 szelektív kukát osztott ki Beregszászon, és vásároltak egy villás targoncát is, ami jelentősen megkönnyíti a hulladékkezelési munkát.
Viktor Bucsinszkij az új targoncával
Ungváron Ruslan Shvarts felel a hulladék szakszerű feldolgozásáért, és a projektnek köszönhetően most már ökobusszal járja a várost, ami tulajdonképpen egy mobil gyűjtőpont, amely előre meghirdetett időpontokban a város különböző pontjain várja azokat, aki szeretnék szelektíven gyűjtött hulladékukat leadni.
A Folyómentő ökobusz munka közben
Eddig 178 tonna hasznosítható hulladékot gyűjtött be.
A szelektíven gyűjtött beregszászi és ungvári hulladékot, mivel helyben nincs hulladék-feldolgozóipar, vagy a több mint 200 km-re fekvő Lenbergben vagy a még távolabbi Kijevben dolgozzák fel.
Ruslan Shvarts, tapasztalt hulladékkezelési szakember Ungváron, aki a régió több településén végzi az újrahasznosítható hulladék begyűjtését és feldolgozását
A PET Kupa és a Diaego közös folyómentő akciója, a CALL-Action projekt tovább folytatódik. „Büszkék vagyunk az eddigi eredményeinkre, azonban a munkánk még korántsem ért véget: további fejlesztésekre és eszközökre van szükség a kárpátaljai Ungváron és Beregszászon is. Bízunk benne, hogy a CALL-Action program keretében tovább tudjuk folytatni mindazt, amire a kezdeményezés három főbb pillérre épül: a lakossági hulladékgyűjtés fejlesztése, a folyótakarítás, valamint a szemléletformálás” – mondta Hankó Gergely, a PET Kupa projektvezetője, KSZGYSZ (Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége) ügyvezetője.
A sajtótájékoztatón részt vett és az ügy mellett áll az ismert humorista és környezetvédelmi aktivista Litkay Gergely is. „ A PET kupa környezettudatossági törekvésekben a legjobb, játékos, természetközeli, hatékony, erősíti a civilek és a vállalatok közötti együttműködést, nem csak a tüneteket, de az okokat is kezeli. Megtiszteltetés számomra, hogy az ügy mellé állhatok.”