A füsti fecskékkel legtöbbször tanyákon, a molnárfecskékkel a városokban, a partifecskékkel pedig homokbányák, folyópartok környékén találkozhatunk. Sok helyen már javában sürgölődnek a fecskék.
Mivel az állatok körül mindig sok a rovar, a füsti fecskék bőven találnak táplálékot a jószágtartó telepek, tanyák környékén, ezért velük ezeken a helyeken találkozhatunk a leggyakrabban. Ügyesen vadásznak, és a hidegebb napokon sincs baj, mert az istállókban melegebb van, és ott is mindig találnak rovarokat. A Körös-Maros Nemzeti Park területén belül a Vásárhelyi-pusztán és a kardoskúti Fehér-tó környéki tanyavilág megmaradt részein meglehetősen gyakran bukkanhatunk fecskefészkekre – írja a nemzetipark-igazgatóság.
Füsti fecskék
A molnárfecskék viszont városokban fészkelnek – és sajnos nem egyszer hallhatunk arról, hogy leverik a fészküket, pedig a legtöbb esetben a fecskepelenka megoldást jelenthetne a lepotyogó ürülékre. Költési időszakban egyébként is tilos leverni a fészkeket. A harmadik hazánkban költő faj a partifecske, ami elsősorban a homokbányák, folyópartok falába vájt üregekben költ.
Molnárfecskék
Partifecskék
Mindhárom fecskefaj védett Magyarországon, természetvédelmi értékük 50 ezer forint. Biztosan te is hallottál már arról, hogy a fecskék száma az elmúlt években nagyon megcsappant. Kattints ide, ha szeretnél tenni értük valamit!
Forrás: kmnp.hu