Az első halászsasok a napokban érkeztek Magyarországra, ahol elsősorban a nagyobb halastórendszerek térségében tűnik fel egy-egy példány. Ez a nálunk ritkán felbukkanó fokozottan védett madár nemcsak szép, de vadászati technikája is igen látványos.
A halászsas Magyarországon nem költ, leggyakrabban a tavaszi és az őszi vonulás során figyelhető meg nálunk. Az Antarktisz kivételével minden földrészen előfordul, ezért is hívják kozmopolita fajnak. Ahogy a neve is elárulja, a fő tápláléka a hal, és jellemzően halban gazdag vizes élőhelyeken fordul elő, nagyobb vízfelületek, halastavak, bányatavak közelében találkozhatunk vele.
A halászsas (Pandion haliaetus) igen látványosan vadászik. Csapkodó, vitorlázó repüléssel 10-15 méter magasból kémleli a vizet, majd ha kiszemeli a zsákmányt, akkor szinte nyílként zuhan alá a magasból.
Szokatlan színezete, felül sötét, alul világos teste jó rejtőszín, mely elősegíti, hogy a víz tükre alól a halak ne vegyék észre.
Zuhanáskor, mielőtt a vizet elérné, előrenyújtott karmaival néha sikerül mindjárt a felszínről elkapnia a zsákmányát, az esetek többségében azonban maga is teljesen belemerül a vízbe, hogy a halat biztosan megragadhassa.
A napokban egy hasonlóan sikeres vadászatnak volt szemtanúja Nagybaracskán a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság őrszolgálata, ahol éppen biotikai adatgyűjtést végeztek a falu melletti halastórendszeren. Hazánkban fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 500 000 Ft.
Ha még többet szeretnél tudni a halászsasról, ezt a cikket ajánljuk a figyelmedbe.