Ezek az élénksárga begyű kis madarak egyre népesebb csapatokba verődnek az Alföldön, együtt táplálkoznak és készülődnek a vonulásra. Ilyenkor a sárga billegetők akár több százas csapatait is megfigyelhetünk a nyílt, vizes, mocsaras területeken.
Márciusban érkeznek vissza hozzánk, s egészen szeptember végéig, október közepéig itt is maradnak. A sárga billegetők már július végén gyülekezni kezdtek a Lófogó-ér környékén, de számuk augusztus második felében tetőzik – számolt be a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság a weboldalán.
Hazánkban aránylag nagy számban fészkelnek, az alföldi füves élőhelyeken fordulnak elő leggyakrabban. Kedvelik a nedves, zsombékos, mocsaras helyeket. Táplálékukat rovarok, főként legyek és szúnyogok jelentik, melyeket röptében kapnak el, de az sem ritka, hogy a marhacsordák vagy birkanyájak által felzavart rovarokat a talajon ejtik zsákmányul. Fiókáikat sáskákkal, hernyókkal és lepkékkel etetik. A 17 centiméter testhosszú és 14–21 testtömegű kis madár nagyon szép tollazattal rendelkezik.
Mint írják, az öreg madarak sárga színűek, fejük acélszürke, hátuk olivazöld. A fiatal madarak az első évben még nem öltik magukra ezeket a jellegzetes színeket, most még csak a farokfedőik sárgásak. Tavasszal, ha visszatérnek, már ők is a fajra jellemző, szép színekben pompáznak majd. A telet Afrikában töltik, jellemzően kisebb csapatokban vonulnak.
A sárga billegető hazánkban 1901 óta védettséget élvez, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.