Az elmúlt napokban több helyen is lehetett olvasni egy hírt, miszerint a Káli-medencében, a Fekete-hegyen valaki medvenyomokat látott, amely mellett egy medvebocs-nyom is volt. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság utánajárt, valóban kószálhat-e medve ezen a környéken.
Az igazgatóság munkatársai bejárták a Balatonhenye környéki területeket, konzultáltak a térségben dolgozó erdészekkel, vadászokkal, állattartókkal, és medve jelenlétére utaló nyomot nem találtak.
Ezek azok a bizonyos Balaton-felvidéki lábnyomok, amelyek bejárták a sajtót az elmúlt napokban
A vadállatok és a szabadban tartott háziállatok magatartásában sem tapasztaltak változást, és a területen található vadkamerák sem rögzítettek medvére utaló képeket. „A Fekete-hegy elhelyezkedése is kétségessé teszi anyamedve és medvebocs jelenlétét, ugyanis a terület sűrű település- és úthálózata nem nyújtanak kedvező életkörülményeket a medvék számára” – írják a honlapjukon megjelent tájékoztatóban.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság arra kér mindenkit, ha medvét vagy medvére utaló nyomot, jelet észlelne az igazgatóság működési területén, elsőként a +36 30 457-9119-es számot hívja, illetve az igazgatóság honlapján található elérhetőségeken jelezzen, ezzel is megelőzve az esetenkénti megalapozatlan pánikkeltést, félelemkeltést.
Az utóbbi időben egyre gyakrabban bukkannak fel barna medvék Magyarországon, az Északi-középhegység területén. Jelenlétükre nemcsak lábnyomaik utalnak, néhány példányról már vadkamerák is készítettek felvételt. A témában a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság összeállított egy „kisokost”, amit itt lehet elolvasni, és mi is írtunk már arról, mi a teendő, ha valaki medvével találkozik, illetve mire figyeljünk, ha medvék által járt területen túrázunk.