A gyöngybagoly egy ház padlásán esett csapdába Polgáron. A mályi madármentők segítettek rajta. Cikkünkben összeszedtük, mit kell tenned, ha hasonló esettel szembesülsz, és mesélünk egy kicsit a gyöngybaglyokról is.
A bagoly beleakadt a függönybe és az ablakot is megrepesztette, annyira szeretett volna kiszabadulni a padlásról. Miután megfogták, a mályi madármentők egy dobozba helyezték, és szabadon engedték. A gyöngybagoly nem sokat teketóriázott, amikor kinyílt a doboz teteje:
A gyönyörű madárfajra azért is nagyon kellene vigyázni, mert hamarosan akár az egész Kárpát-medencéből eltűnhet a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány szerint. Legutóbbi felmérésükből az derült ki, hogy idén 40%-kal kevesebb volt a költés, mint 2021-ben. Ez a mezei pockok populációjának a megcsappanása, a potenciális költőhelyek lezárása, az élőhelyek feldarabolódása, leromlása, az intenzív rágcsálóirtó-használat és az új gyorsforgalmi utak hatása.
A gyöngybagoly az Antarktisz kivételével az egész világon elterjedt, és rengeteg alfaja van. Jó tulajdonságai közé tartozik, hogy kiváló rágcsálóirtó, emellett cickányokat, madarakat, denevért és kétéltűeket is fogyaszt, szóval nem válogatós. Templomtornyokban, elhagyott istállókban, padlásokon költ. Általában 5-6 tojást rak, és 27-34 napig kotlik rajtuk.
Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft
Ha gyöngybagoly szorul a padlásodra, vagy bármilyen másik segítségre szoruló állattal találkozol, a hozzád legközelebb eső állatmentő szervezetet érdemes megkeresned. Erre szolgál az alábbi térkép, amelyen állatkertek, nemzetipark-igazgatóságok, mentőállomások, önkéntesek, természetvédelmi őrök és kormányhivatalok elhelyezkedései és elérhetőségei szerepelnek.