Bár a faj egyre több példánya telel Magyarországon, a Körös-Maros Nemzeti Parkban található Királyhegyesi-pusztán most találkoztak vele először.
A guvat eleve csak ritkán figyelhető meg, jobbára rejtőzködik. Egyébként nádasokban, gyékényesekben, mocsaras élőhelyeken fordul elő. Csigát, rákot, bogarat és különféle növényeket eszik. Ami a színezetét illeti: megfigyelhetőek rajta kék, fekete, fehér és barna tollak is. A szeme és a csőre egyformán narancsos színben pompázik. A guvat hangját a nemzetipark-igazgatóság oldalán malacvisításhoz hasonlítják, valóban elég magas és éles, itt meg is lehet hallgatni.
Illusztráció
A hazai állomány télre elvonul a Földközi-tenger térségébe. Az utóbbi években azonban egyre több guvatot lehet látni ilyenkor is – írja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság a weboldalán, hozzátéve, hogy ugyanakkor azt nem igazán lehet megállapítani, hogy a most itt lévő példányok alapból ide tartoznak-e vagy északabbról érkeztek. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a napokban a Királyhegyesi-pusztán csordogáló Száraz-érben pillantottak meg egy, a vízi növényzet sűrűjéből előmerészkedő guvatot – itt még sosem találkoztak vele ezelőtt.
Forrás: kmnp.hu