A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrei júliusban látják el egyedi jelölő gyűrűkkel a fokozottan védett feketególya-fiókákat.
Az elmúlt napokban kaptak színes gyűrűt a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzet fekete gólyái is. Itt a természetvédelmi őrök munkáját a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület munkatársai is aktívan segítették.
A fekete gólya fehér rokonával ellentétben kerüli az embert, a zárt, zavartalan erdőkben fészkel. A hazai állomány nagy része ártéri erdőkben fordul elő, de idős bükkösökben és más nagy területű, zavartalan erdőkben is akadnak fészkelő párok.
A magyarországi állomány 380–420 pár között van, 1943-ban 50–60 párra, az 1970-es években – az ország területének kb. 70%-án történt felmérés alapján – 150 pár körülire becsülték a fészkelőpárok számát - olvasható a Magyar Madártani és Természetvédemi Egyesület (MME) oldalán.
A faj védelme szempontjából a legfontosabb tényező a fészkelőhelyek zavartalanságának a biztosítása. Ennek érdekében költési időszakban a fészek környezetében védőzónát jelölnek ki, ahol nem folyhat erdészeti munka, és egyéb zavarással járó tevékenység. A fekete gólyák azokat az erdőket kedvelik, ahol bőven vannak öreg fák, ezért az ilyen erdőállományok megóvása is kulcsfontosságú a faj szempontjából. A fekete gólyákkal kapcsolatos fajvédelmi munkát az MME Feketególya-védelmi Munkacsoportja koordinálja. Róluk és a munkájukról itt olvashattok bővebben.
Hamarosan országszerte láthatóbbá válnak a fekete gólyák, közeledik ugyanis a vonulást megelőző gyülekezési időszak, amikor a madarak kisebb-nagyobb csapatokban táplálkoznak együtt. A gyülekező csapatok nagysága akár az 1-200-as egyedszámot is elérheti. A Nagykunságban az elmúlt évek legnagyobb csapatát 250 példány alkotta.