A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén április végén és május elején ismét megtartja a Fülemülék Éjszakája programsorozatot, amelynek keretében madarászok segítségével kirándulhatunk, és hallgathatjuk meg a világ egyik legszebb hangú madarának az énekét.
Április végétől május végéig országszerte több tucat helyszínen, többnyire lakott területeken vagy ezek határában várják a szakemberek a madarak iránt érdeklődőket, hogy késő délutáni, kora esti séta keretében hallgassák a fülemülék koncertjét.
A rendezvényhelyszíneken nem csak hallani, de gyakran kézben is látni lehet majd a fülemüléket, ugyanis sok helyen madárgyűrűzés is zajlik - áll az MME közleményében. A programok helyszíneit és időpontjait itt lehet megnézni.
Az afrikai telelőhelyekről visszatérő hímek szinte azonnal énekelni kezdenek. Teszik ezt elsősorban azért, hogy minél előbb meghódítsanak egy szemrevaló tojót, de messzire hangzó hangjuk más hímek számára is jelzi, hogy ez a terület már foglalt. Az éneklés április végén, május elején éri el csúcspontját, utána már a hímek energiáit is a fiókák nevelése köti le. Ha nyáron hallunk éneklő fülemülét, az valószínűleg egy pár nélkül maradt szomorú, de még reménykedő hím példány. A fülemülék abban is kitűnnek a többi madár közül, hogy a párkeresés időszakában éjjel is énekelnek.
A csalogányok éneke számos művészt megihletett. Megjelenik például Arany János, Petőfi Sándor, Áprily Lajos, Weöres Sándor, Milton és Keats verseiben is. Andersen mesét írt egy fülemüléről, mely a kínai császárt is elbűvölte gyönyörű hangjával. A történetből Sztravinszkij operát is írt, melynek zenéjére természetesen a fülemüle hangja is hatással volt.
Kapcsolódó cikkeink:
Már 367 fajt ismer fel a madárhatározó app új verziója
Helló, feketetorkú szürkebegy! - Új madárfaj Magyarországon