A 12 kötetből álló Természetjáró Túrakönyvek sorozatot 2020 óta adja ki a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ). Az első kiadványok és a népszerűbb úti célokról szóló könyvek hamar gazdára leltek, így ideje volt a kötetek frissítésének és újrakiadásának. Nemrég A Vértes és a Gerecse legszebb túrái című kötetet jelentette meg újra az MTSZ, 2024 januárjától pedig A Bakony legszebb túrái című kiadvány érhető el a frissített változatban.
Ha van Magyarországnak olyan vidéke, amely kezdő és haladó túrázóknak egyaránt méltán ajánlható, az biztosan a Bakony. A hegység hatalmas, erdős tereppel, valamint a környék legmagasabb csúcsaival és izgalmas szurdokokkal kínál számtalan lehetőséget a túrázásra.
Ezen a páratlan vidéken ajánl a Természetjáró.hu csapata által készített könyv 40 túrát, a kezdő túrázók által is élvezhető könnyű, pár kilométeres erdei sétáktól kezdve a rutinosabbaknak szánt, kimerítőbb gyaloglásokig.
A Bakony a legkevésbé egységes hegyi tájunk, hiszen bércei és fennsíkjai elszórtan hevernek egy hatalmas területen, ami tele van nagyszerű kirándulóhelyekkel. A jól ismert, mégis lenyűgöző Cuha-szurdokot jó időben túrázók hada keresi fel, de a néhány kilométerrel távolabbi Ördög-árok sziklaszorosán és mészkőbe vert kapaszkodóin még jó eséllyel csak néhányakkal kell megosztoznunk egy túra közben.
A sor hosszú, és aki kíváncsi a folytatására, a könnyen elérhető kirándulóhelyekre, valamint a felfedezetlen gyöngyszemekre, annak kiváltképp ajánljuk túrakönyvünk forgatását. Az alkalmi kirándulók tengernyi új ötletet, a rendszeres túrázók váratlan tippeket kaphatnak a közel kétszáz oldalas, spirálozott, strapabíró könyvből.
A fotókkal és rajzokkal gazdagon illusztrált kiadványban a térképekre helyezett QR-kódok segítségével a túrákat megnyithatjuk a Természetjáró applikációban, így egy okostelefon segítségével navigálni is egyszerű.
A 2., frissített kiadásban a szerkesztők aktualizálták a turistaút-hálózatban az első kiadás óta történt változásokat (nyomvonal-igazítások, jelzésváltozások és az ezekhez tartozó szövegi korrekciók), így a zsebben is hordozható, rengeteg hasznos információt és ötletet tartogató túrakönyv naprakészen szolgálja a túrázókat.
A könyv legnagyobb erénye az a rengeteg ötlet, amit a „zöldbe vágyó” olvasóknak nyújt: a szerkesztők 40, eltérő nehézségű és jellegű útvonalat válogattak össze, amelyekhez természeti és kulturális látnivalók garmadáját kapcsolták. Ha pedig valaki a térképeken külön is kiemelt (és fotókkal gazdagon illusztrált) célpontok közül szemezgetne, az könnyedén tervezhet magának túrát a mellékelt térképszelvények, vagy a Természetjáró applikáció segítségével. A skála a családosoknak kitalált, élménysétáktól a hosszadalmas szurdoktúrákig vagy kilátólátogatásokig terjed, így minden igénynek megfelel.
Amiben például egy múzeumi vagy városi sétán az idegenvezető lehet segítségünkre, arra vállalkoznak Magyarország hegységi tájain a Természetjáró Túrakönyvek: aki olvasgatja e köteteket, lényegében tartalmas „erdei idegenvezetéseken” vehet részt. Megtudhatja például, mi köze a Cuha-völgy viaduktjainak a transzbajkáli vasútvonalhoz, vagy hogy miben „hamis” a Fenyőfői-ősfenyves.
A kiadvány a Magyar Természetjáró Szövetség webáruházában, a Turistashopban érhető el.
A többi Természetjáró Túrakönyvet pedig ezen az oldalon találjátok.