Megjött az idei első gólya

Orosházán landolt az idén elsőként visszaérkezett fehér gólya.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (Illusztráció)
Forrás:
oroscafe.hu
2025. február 24.

Orosházán landolt az idén elsőként visszaérkezett fehér gólya.

Bár még fagyos idő volt a múlt héten, ez a gólya mégis úgy döntött, korábban érkezik, és idén elsőként Orosházán szállt le a hosszú út után – számolt be róla az Oroscafé.

A kommentelők között sokan aggodalmukat fejezték ki, hogy a gólya meg fog fázni a hidegben, mások viszont úgy vélték, a madár felbukkanása a melegebb időjárás és a tavasz előjele is lehet, ha nem csalnak a ösztönei. A gólyáknál egyébként rendszerint a hímek érkeznek hamarabb, és mire a párjuk megjön, addigra kitatarozzák a fészket.

A fehér gólya (Ciconia ciconia) fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.

Hazánkban 2004/2005 óta rendszeresen megfigyelnek áttelelő fehér gólyákat. Ezek a madarak a szakemberek szerint nem egészségügyi okból, hanem a természetes alkalmazkodási viselkedés részeként maradnak itthon a vonulás helyett, ezért nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk és meleg helyen történő átteleltetésük is teljesen felesleges. Az áttelelő gólyákat nem szerencsés, ha emberek próbálják életben tartani, mert a madarak maguk is képesek erre.

Fehér gólya

Nagy termetű gázlómadár, testhossza 95–110 cm, szárnyfesztávolsága 180–218 cm. Fokozottan védett faj. A kifejlett példány tollazata fekete-fehér, lába és csőre piros. Étrendjében főleg rovarok, férgek, hüllők, békák szerepelnek, de nem veti meg a kisemlősöket sem, mint például a pockokat. Gyakran gallyfészkekben költ, ugyanakkor jellemző rá, hogy szívesen használ kéményeket, villanyoszlopokat is fészeképítés céljából. A 2-6 db tojáson – amelyeket április első felében rak – mind a tojó, mind a hím átlagosan 33 napig kotlik. A fiókák július második felében, illetve augusztus elején hagyják el a fészket, és a hónap végéig vonulnak el az országból.

A fehér gólya európai állománya néhány kivételtől eltekintve Afrikában telel. Az út alatt nagyon fontos tényező a táplálék forrása és az időjárás, ami befolyásolja az út időtartamát, a kiválasztott telelőhelyet és a pihenőhelyet. Magyarországra már február végén visszatér egy-egy példány, de nagyobb számban csak március közepétől kezdenek újra megjelenni.


Cikkajánló