Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság szakembereinek sikerült felvételeket készíteni a párórás kis borjúról és anyjáról, amint a csorda többi tagjának társaságában kimerészkedtek az erdőszélre, hogy aztán rövidesen újra eltűnjenek a sűrűben.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság bölényei 2019 nyarán költöztek ki a Kondorfa melletti 70 hektáros területre, ahol szinte teljesen vad körülmények között élnek. Idén év elején mi is meglátogattuk őket, és a Turista Magazin februári számában elmeséltük, hogyan, milyen körülmények között él a hét bölény, és milyen tapasztalatokat hozott a szakemberek számára az első pár hónap.
Akkor dr. Németh Csaba a nemzetipark-igazgatóság igazgatóhelyettese bizakodva beszélt arról, hogy talán már idén az első borjú is megszülethet a területen. Várakozásai május közepén valósággá váltak, és néhány napja megpillanthatták az első kis borjút.
Régen egész Európában éltek bölények, a leletek alapján úgy tűnik, a Kárpát-medence gazdag bölényélőhely volt. A bölények azonban a túlzott vadászat, a megfelelő élőhelyek eltűnése miatt a 20. század elejére a kipusztulás szélére kerültek. A fajt állatkerti egyedek szaporításával sikerült megmenteni. Ma megközelítőleg hatezer egyed él a kontinensen, a legismertebb, legnagyobb vadon élő állomány a lengyel-fehérorosz határvidéken található bialowizeai erdőben él.
Itthon ma már szinte csak fogságban látjuk őket, ez az őrségi élőhely az egyetlen, ahol ha nem is teljesen szabadon, de közel vad körülmények között élhetnek. A hat nőstény és egy hatalmas termetű bika nyár óta él együtt a Kondorfa melletti, 70 hektáros területen, félvad körülmények között. Az őrségi bölények úgy tűnik, jól érzik itt magukat, és nekik köszönhetően már néhány hónap alatt számos érdekes információval gazdagodtak a szakemberek, amelyekről mi is írtunk.