Környezeti kármentesítés következik az esztergomi hegy közelében a volt szovjet gyakorló- és lőtéren.
Korábban a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) környezetvédelmi felméréseket végzett a 2,7 hektáros területén, így kiderült, hogy az két helyszínen is szennyezett, ráadásul ivóvízbázisok közelében, kiemelten érzékeny részeken.
A szovjetek által létesített volt üzemanyag-tároló területén a talaj szénhidrogénnel szennyezett. A DINPI strázsa-hegyi bemutatóközpontja melletti négy tavat harckocsiúsztatónak használtak, ott az iszapban fémeket is kimutattak - írja az MTI.
Első lépésként ideiglenes élőhelyre telepítik a halakat, kétéltűeket, hüllőket, majd következik az üzemanyag-tárolónál a szennyezet föld kitermelése, és a tavakban lévő szennyezett iszap szikkasztása és ártalmatlanítása. A tavak kármentesítésével és az élőlények visszatelepítésével őszre végeznek. A volt üzemanyag-tárolónál lebontják a betonlétesítményeket, ahol 2021 augusztusára állhat helyre a természetes állapot. A munkálatok 400 millió forintba kerülnek.
A területet már a monarchia idején katonai gyakorlatokra használták. Az első világháború után Esztergom határvárossá vált, ezzel megnőtt katonai szerepe. A második világháború után 1956-ig a Strázsa-hegy a magyar honvédség gyakorlótere volt, 1956-tól a szovjet déli hadseregcsoport harckocsizó és vegyvédelmi alakulatai használták.
Kapcsolódó cikkeink:
Élménysűrítő lejtőzés panorámákkal
Sokat látott őrhegyek a Pilis szélén