Megszépült a Tatabánya külterületén található majd 800 éves Árpád-kori templomrom, amely a középkori Csákányosegyháza falu egyetlen megmaradt mementója.
Július 18-án adták át Tatabánya külterületén a felújított csákányospusztai romtemplomot. Az Árpád-kori templom maradványai és környezete a Market Építő Zrt. közreműködésével a ROM Vándor program keretében újult meg.
A templomrom egy egyhajós, patkóíves szentélyű, északkeleti irányba tájolt kis templom romja. Az építmény maradványait egy 2003–2005 közötti régészeti kutatás tárta fel. Az előkerült román kori töredékeket a Tatabányai Múzeum őrzi.
A vakíves fríz és a félköríves, rézsűs ablakok maradványai alapján a templomot a 12–13. század fordulóján építhették Csákányegyház falu számára.
A templomtól északra és keletre 144 sírhely feltárásával temetkezés nyomait találták, valamint egy vélhetően építési áldozatként használt, gabonamagvakat tartalmazó fazék részleteit a templomtéren belül. A templom egykori képéhez, az elméleti rekonstrukciós rajz elkészítéséhez a hasonló alaprajzú, álló emlékek adtak támpontot.
Az örökségmentő projekt keretében megvalósult a középkori falazatok konzerválása, állagmegóvása – megerősítve a megmaradt falszövetet.
A falazati munkálatok a területen összegyűjtött eredeti kövek felhasználásával történtek. A szakrális tér funkcióját egy kőtömb oltárral és egy kőpaddal jelzik.
A kapuzat részeként elhelyeztek egy műemléktáblát. A bekötőútnál lévő információs táblán a területhasználatról, a természeti értékekről és a régészeti tudományos ismeretekről tájékozódhat a látogató. A rom szomszédságában egy tűzrakó helyet is kialakítottak.
A Vértes északkeleti peremén, Szárliget település határában bújik meg az 1947 óta Tatabányához tartozó Csákányospuszta. A középkorban még Csákányosegyháza névre hallgató kis hegyi telep napjainkban már leginkább turisztikai célpont. A „Vértes kapujaként” is emlegetett szórvány a térség gyalogos és lovas turizmusának egyik kedvelt kiindulópontja.
A templomromot érinti az Országos Kéktúra, de a területen áthalad a Mária-út és a Szent Jakab-zarándokút is.
A projekt külön hozzáadott értéke, hogy a templomrom hivatalosan is műemléki védettséget kapott. A romtemplom egész évben szabadon látogatható.
Az Árpád-kori csákányospusztai templomrom a ROM Vándor nevű program keretében újult meg. A Market Építő Zrt. önkéntes, társadalmi felelősségvállalási tevékenységének részeként útnak indított projekt célja építészeti örökségünk újrafelfedezése, megóvása és népszerűsítése. Az országban 12 műemléket jelöltek ki, amelyeket az évek során felújítanak. Eddig a töki Árpád-kori romtemplom, a kövesdi, a csákányospusztai templomrom és környezete újult meg. A ROM Vándor következő állomása a Somogy vármegyében található varjaskéri pusztatemplom romja, melynek felújítási munkáit tervezetten idén ősszel fejezi be az építőipari vállalat. További információ az örökségmentő programról ITT érhető el.