A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya 2021-ben az Év Gyógynövényének, a népnyelvben forrasztófű néven is ismert, fekete nadálytövet választotta. Mire is jó?
A fekete nadálytő szerény megjelenésével mintha titkolni akarná, hogy a növényvilág egyik elismert doktora. Ez a sokoldalú gyógynövényünk kedveli a nedves területeket, megtalálható vízpartok, árokpartok, erdőszélek, nedves rétek közelében.
Hazánkban őshonos, főleg gyökere tartalmaz gyógyító anyagokat.
A gyógyászatban zúzódások, csonttörések kezelésére használták, erre utal a növény egyik népies neve is: forrasztófű. Már az ókorban is alkalmazták hasonló céllal: a csatákban szerzett sérüléseket, töréseket a fekete nadálytő gyökeréből készült, kenőcsszerű masszával kenték be a seb védelme és a gyógyulás gyorsítása érdekében. Napjainkban hátfájás, ízületi fájdalom, húzódások és zúzódások kezelésre alkalmazzák – olvasható az Év Gyógynövénye portál ismertetőjében.
Mint írják, „korábban a levelét is fogyasztották teaként, sőt étkezési céllal is, azonban a teljes növénnyel kapcsolatban érvényes, hogy szájon át történő alkalmazása veszélyes”.
Az Év Gyógynövényét 2013 óta választják meg a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztályának kezdeményezésére. Így évről évre újabb gyógynövényre irányul a figyelem, és a kiválasztott növénnyel kapcsolatos ismeretek szélesebb közönséghez juthatnak el.
2013. máriatövis
2014. citromfű
2015. galagonya
2016. kamilla
2017. mák
2018. levendula
2019. orbáncfű
2020. bíbor kasvirág
Forrás: evgyogynovenye.hu