A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya 2022-ben az Év Gyógynövényének a népnyelvben patikai ezerlevelűfű néven is ismert cickafarkot választotta, amely számos bajra hozhat gyógyírt. Lássuk, mire is jó?
A cickafark gyógyhatásai között számon tartják, hogy nehezen gyógyuló sebeket gyógyít, már a görögök és a rómaiak is sebforrasztófűnek tartották. Évszázadok óta használják Európában, Ázsiában és Amerikában is a népi gyógyászatban.
Latin nevét, Achillea, Achilles görög hősről kapta, aki a monda szerint használta ezt a növényt sebgyógyításra. Virágjának színe a fehértől rózsaszínbe hajló, és a napon fanyar illatot áraszt. Legelőkön, utak mentén, erdőszéleken és a gabonaföldek szélén tömegesen fordul elő júniustól. A mezei (Achillea collina), a közönséges (Achillea millefolium) és a réti cickafark (Achillea pratensis) pontos meghatározása – a nagy alaki változatosság és az átmeneti alakok előfordulása miatt – még a szakemberek számára sem mindig egyszerű feladat.
A növény teáját gyomor- és bélgörcsökkel járó emésztési panaszok enyhítésére, valamint étvágyjavítóként és menstruációs fájdalmak esetén alkalmazzák. Külsőleg felületi sebek kezelésére, illetve nőgyógyászati, húgyúti és végbéltáji gyulladások esetén használják. A cickafark gyógyászati alkalmazása biztonságos, hazánkban számos teakeverék, kozmetikum és étrend-kiegészítő alapanyagaként népszerű gyógynövény.
Az Év Gyógynövényét 2013 óta választják meg a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztályának kezdeményezésére. Így évről évre újabb gyógynövényre irányul a figyelem, és a kiválasztott növénnyel kapcsolatos ismeretek szélesebb közönséghez juthatnak el.
2013. máriatövis
2014. citromfű
2015. galagonya
2016. kamilla
2017. mák
2018. levendula
2019. orbáncfű
2020. bíbor kasvirág
2021. fekete nadálytő