Általában csörgedező szépségével és erdei idilljével gyönyörködteti a természetjárót, de előfordul, hogy szeszélyes erejével, illetve pusztító áradásával hívja fel magára a figyelmet.
A szóban forgó vízfolyás a híres-neves Kemence-patak, ami a Csóványos nyugati oldalában ered, majd kanyargós útja során az Ipolyba torkollik. Neve a szláv „kamenica” szóból ered, ami „köves medrűt” jelent. A Kemence-patak hossza 25,6 km, vízgyűjtő területe közelítőleg 107 km², átlagos vízhozama mintegy 420 l/s, ami a Börzsönyben a legnagyobb vízhozamú állandó vízfolyás.
Kemencén kiépített gázlón kelhetünk át a patakon
A patak és mellékágait több tucat ideiglenes vagy állandó forrás táplálja, valamint a patakba számos ér, csermely és nagyobb patak is becsatlakozik. Folyásiránytól a torkolat felé haladva a következők: Somos-patak (bal), Őz-berek-patak (jobb), Málna-patak (bal), Mese-patak (jobb), Jelesfa-patak v. Jelispán-patak (bal), Rakottyás-patak (bal), Bacsina-patak (bal), Dosnya-patak (bal), Csarna-patak v. Fekete-patak (bal), Nagy-völgyi-patak (jobb), Tordovács-patak (jobb).
Kemence-patak útját követve nem csupán a természeti értékeit, de a vadregényes Magas-Börzsöny világát is megismerhetjük. Ebben a cikkünkben végigkísérheted a patakot és az érintett látnivalókat.