A kérdéssel érdekes módon sem a Google, sem a Chat GPT nem tud kapásból mit kezdeni.
Ha beírjuk a kérdést a Google-be, az a szerencsi Rákóczi-várat dobja ki, ami csupán Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye legfiatalabb vára, és a 16. században épült. Ennél jóval később húzták fel a valódi „nyertest”, ami egész hazánkban a legfiatalabbnak tekinthető, mert 1959-től 2009-ig épült (és ma sincs teljesen készen). A soproni Taródi-várról van szó, ami természetesen az építője nevét viseli.


Taródi István egymaga húzta fel a 4300 m²-es várat 50 év alatt, saját elhatározásból. Sopronban, a Lövérek lábánál, a 300 méteres Nándor-magaslaton építkezett. Előtte állítólag keresztbe-kasul bejárta az országot, és mindenhol áhitattal nézte a várakat, így gyerekkori álmát valósította meg, amikor nekiállt a sajátját felépíteni, és mindezt ráadásul egy rendes, nyolcórás munka mellett. A munkáról még egy könyvet is kiadott A Soproni Taródi-vár építéstörténete. Életem rövid összefoglalása címmel 2007-ben.
A várban vannak felvonóhidak, tornyok (a legmagasabb 20 méteres), csigalépcsők, lovagterem, borház.
Az egyik torony teraszáról még a fraknói várra is ráláthatunk. Egy kiállítást is megtekinthetünk, ami vár építéstörténetét mutatja be.

Taródi-vár építőjével, Taródi Istvánnal

Az épületben forgatták 1985-ben A fantasztikus nagynéni című filmet Zenthe Ferenccel és Ruttkai Évával, nemrégiben pedig egy helyi zenekar, a Dalriada klipje készült a falak között.
Ma a Taródi leszármazottak gondozzák a várat, ha szeretnéd meglátogatni, a Taródi-vár Facebook-oldalán találsz hozzá infót.
Egy másik 20. században épült várunk a székesfehérvári Bory-vár, amit Bory Jenő szerelme jeléül épített a feleségének 1923-tól kezdődően. Ez egy teljesen más kinézetű és hangulatú épület, itt olvashatsz róla még többet.