Bizonyára sokakban felmerült az a kérdés, hogy mi okozta a múlt heti, egyik pillanatról a másikra történő lehűlést és a rendkívül sok csapadékot.
Miért esett ennyi csapadék az elmúlt napokban Kelet-Közép-Európában, milyen időjárási jelenségek állnak ennek hátterében, és mire számíthatunk a jövőben? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre adott választ Kókai Ádám meteorológus, a HungaroMet munkatársa a Portfolio Checklist keddi adásában.
A teljes beszélgetés a cikk végén érhető el, ám akinek nincs ideje végighallgatni ezt a bő hat percet, azoknak kimazsoláztuk a lényeget.
- Szeptember 11-én egy hosszan elnyúló hidegfront érte el az Alpok térségét, amelynek az egyik fele lelassult – a domborzati viszonyok miatt – a másik fele pedig „előresietett” így ki tudott alakulni egy óramutató járásával ellentétes cirkuláció.
- Az így kialakul ciklon – amit Borisz néven is emlegetnek - a hatalmas hőmérséklet-különbségből nyerte az energiát a hideg és a térségünkben lévő szubtrópusi eredetű meleg levegő találkozásánál.
- A fentiek miatt képződött extrém mennyiségű csapadék, amelynek java Ausztriában hullott le, ott a 400 mm-t is meghaladja a néhány nap alatt lehullott mennyiség. Egyes helyeken négy nap alatt több eső hullott, mint az eddigi rekordnak számító (1950-es) ősz folyamán három hónap alatt.
- És végére egy nem túl rózsás hír: bár az elmúlt napok időjárása extrémnek számít, sajnos ehhez hasonló kilengésekre gyakrabban kell számítani a jövőben.
A teljes beszélgetés az alábbiakban hallgatható végig, 1:05-től indul a téma.