Az ország középső részén sok helyen már korcsolyapályává váltak a járdák és az utak, máshol fagyott esőre, megint máshol havas esőre vagy hószállingózásra is lehet számítani. Téli csapadék kisokos, avagy ha nem hó és nem eső, akkor mi hullik éppen az égből?
Első és másodfokú figyelmeztetést adtak ki az ország több részén várható, vagy már megérkezett ónos eső miatt. Az ország középső részén, például a fővárosban sok helyen már délelőtt óta jegesek a járdák és az utak, északon viszont havazott, kis időre kifehéredett Kékestető és Salgótarján is, a magasban érkező enyhülés miatt azonban ott sem tart sokáig a fehérség.
Ahogy az Időkép összeállításából is kiderül, míg Kecskeméten délelőtt ónos eső tette csúszóssá az utakat, addig Cegléden fagyott eső kopogott a szélvédőkön. De mi a különbség a két csapadékfajta között?
Az ónos eső minden tereptárgyat jéggel von be
Az ónos eső egy túlhűlt vízcseppekbõl álló csapadékfajta, amely a talajra, tereptárgyakra érkezve azonnal megfagy és jégbevonatot képez – olvashatjuk az Időkép csapadék kisokosában.
Ezzel szemben a fagyott eső – ami nem tévesztendő össze a nyári jégesővel – átlátszó, rendszerint gömb alakú jégrészecskékből álló csapadék. Ebben az esetben a talajközeli negatív hőmérsékletű légrétegeken áthaladó esőcseppek még a felszínre érkezés előtt megfagynak.
Fagyott eső a motorháztetőn
Létezik még a hódara, amelynek 2-5 mm közötti fehér szemcséi átmenetet képeznek a hópelyhek és a jégszemcsék között. A havas eső szintén egy átmeneti csapadékfajta, amikor esőcseppek és hókristályok együttes hullanak. Bár a csapadék még a magasabb légrétegekben hókristályok formájában képződik, a hó egy része alacsonyabb, melegebb rétegekben megolvad.
Hódara