Az Óbudán található HÉV-megálló nevét nyaranta sokat hallani, hisz a Sziget Fesztivál látogatóinak többsége ide érkezik tömegközlekedéssel. Vajon honnan ered a Filatorigát név? Ennek jártunk utána várostörténeti sorozatunkban.
A Filatorigát név az olasz eredetű filatore – fonó szóból ered, amely arra az ötemeletes selyemcérnázó üzemre, Filatóriumra utal, amely az 1780-as évek végén épült fel Óbudán, és az első selyemgyár volt az országban.
A filatóriumban már a selyemgombolyítóban feltekert nyersselymet dolgozták fel. A finom selyemszálakat itt összesodorták, vastagabbá fonták, és ennek nyomán kapták meg a szőhető selyemcérnát.
A Filatorium akkoriban a Monarchia legnagyobb ilyen létesítménye volt. Több mint 3000 orsóját vízienergiával hajtották meg. A vízenergia azonban egy ekkor üzem működtetéséhez kevésnek bizonyult, és az üzem 1789-ben csődbe ment.
A Filatórium metszete az 1780-as tervrajzról
A név azonban máig fennmaradt. Sokáig egy városrész is őrizte azt, Filatoridűlő, majd Filatorigát néven. 2012-ben azonban annak területét Kaszásdűlő és Óbuda között osztották szét. A névben szereplő gát egy ténylegesen létező árvízvédelmi gátra utal, amit a Duna által gyakran visszaduzzasztott négy patak árvizei miatt építettek 1881-82-ben.
Óbudai térképrészlet, 1837.
Óbudán járva a Filatorigát mellett néhány utcanév, mint Selyem vagy Eper is utalnak a régmúlt időkre, illetve még ma is áll az 1786-tól 1830-ig működő Selyemgombolyító épülete. Itt történt a selyemhernyók által létrehozott gubók selyemszálainak legombolyítása. A selyem a selyemlepke hernyójának mirigyváladéka. Századokkal ezelőtt nem véletlenül nevezték nálunk találóan selyemszaró vagy selyemeresztő bogárnak a selyemhernyót.
Selyemgombolyító az óbudai Miklós téren, 1964.
Ha még többet szeretnél megtudni a hazai selyemhernyó-tenyésztés múltjáról, kattints erre a cikkre.