Mi „nyikorog” az éjszakában?

Mostanában érdekes hangra figyelhetünk fel szürkületet követően: valami nyikorog! De mi lehet az? Emberi eredetűnek is hihetnénk a hang forrását, de egészen másról van szó.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (Kiemelt kép - illusztráció)
Forrás:
Mályi Természetvédelmi Egyesület
2023. május 17.

Mostanában érdekes hangra figyelhetünk fel szürkületet követően: valami nyikorog! De mi lehet az? Emberi eredetűnek is hihetnénk a hang forrását, de egészen másról van szó.

Elsőre azt is gondolhatnánk, hogy a szomszéd este kezd el talicskát tologatni vagy valaki hintázik, pedig ez a „nyikorgás” kis pihés baglyoktól származik. Most kezdődött el ugyanis a fülesbagoly-fiókák fészekelhagyása – hívják fel a figyelmet a Mályi Madármentők, akikhez a napokban egyre több telefonhívás érkezett a különös esti hanggal kapcsolatban.

De mi is zajlik most pontosan a fülesbagoly-családoknál, mire ez a nagy lárma? A kis pihés, röpképtelen fiókák már annyira megnőttek, hogy felfedezőkedvtől vezérelve szanaszét mászkálnak a fészek környékén. Karmaikkal már erősen tudnak kapaszkodni, és a faágakon közlekedve elhagyják a fészket, akár több 10 méterre is. Szürkület után aztán rázendítenek, és hangos sípolással, „nyikorgással” jelzik a szülőknek a pontos helyüket, na meg azt, hogy nagyon éhesek. A szülők napközben is koordinálják a kis fülesek mozgását, de mivel az erdei fülesbagoly éjszaka vadászik, így a fiókáit is ekkor eteti. Természetes, hogy a kis pihések ilyenkor a leghangosabbak: nyikorgáshoz hasonló hívóhangjuk távolra elhallatszik.

Ha netán valaki földön totyogó bagolyfiókát talál, sok eseten csak vissza kell tenni a közelben álló fák lombozata közé. A Mályi Madármentők ebben a bejegyzésükben pontosan leírják, mit kell tennünk, ha bagolyfiókát találunk. Ha többet is megszeretnél tudni az erdei fülesbaglyokról, akkor ezt a cikkünket ajánljuk!


Cikkajánló