Ezek a szorgos lények nem véletlenül alakítják ki méhlakásaikat ilyen formájúra: a hatszög több szempontból is a legjobb választás.
A természetben nincsenek véletlenek, és ez alól a méhek munkája sem kivétel. Szabályos mértani hatszög alakú építményeik egyszerre jelentik a méhkolónia lakótelepét és éléskamráját. A viaszsejtek kialakításánál fontos szempont a helykihasználás, így nézve pedig rögtön egyértelművé válik számunkra, miért a hatszög a nyerő választás.
A méhek feladata a mézgyártás, ehhez olyan tárolóra van szükségük, ami masszív, a legjobb a helykihasználással rendelkezik, továbbá a megépítéséhez a legkevesebb méhviaszt, azaz energiát kell felhasználniuk.
Belegondolva a három, a négy és az ötszög is használható forma lehetne a sejtkészítéshez, hiszen ezek is remekül egymás mellé illeszthetők, a helykihasználás szempontjából viszont a hatszög az ideális: ebbe fér a legtöbb méz. E mellett ez a forma képes elviselni a legtöbb súlyt is, amikor a lépek roskadásig megtelnek mézzel. A házi méhek a sejteket egymás alá, fölé, mellé építik, alakjuk szabályos hatszög alapú egyenes hasáb, melynek egyik alapja hiányzik, ami az építmény bejárata. A méhsejtfalak vastagsága egységesen 0.05 milliméter.


Van, aki kereket épít
A nagy kolóniában élő rokontól eltérően a magányosan élő poszméhek kerek alakú sejteket készítenek. Ez is a hatékonyságról szól. Számukra ez a leggazdaságosabb megoldás, ugyanis nekik nem kell spórolni a hellyel: ennek a felületnek van a legkisebb a fajlagos felülete.