Miért indult be később a tatai vadlúdszezon?

Egy hete még aggodalomra adott okot a tatai Öreg-tavon gyülekező vadludak alacsony létszáma, mostanra azonban már 10 ezernél is több példány, köztük ritka fajok is érkeztek. Mi lehetett a késői érkezés oka?

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Pálvölgyi Krisztina / MTSZ (Kiemelt kép)
Forrás:
kemma.hu
2024. november 21.

Egy hete még aggodalomra adott okot a tatai Öreg-tavon gyülekező vadludak alacsony létszáma, mostanra azonban már 10 ezernél is több példány, köztük ritka fajok is érkeztek. Mi lehetett a késői érkezés oka?

Ahogy arról pár napjai mi is hírt adtunk, a tatán telelő vadludak általában november 10. környékén lépik át a tízezres létszámot, most azonban november 14-én, csütörtökön még csupán 200-an voltak. Vasárnapra viszont hirtelen megszaporodtak a vándorok, és az Öreg-tavon már 10 ezer példány pihent, létszámuk pedig folyamatosan növekszik.

A telelő vadludak több tízezres példányszámban tartózkodnak a téli időszakban Tata környékén. Az első csapatok általában szeptemberben érkeznek, és egészen márciusig lehet velük találkozni. A csúcsidőszak november vége, december eleje, amikor akár 65 ezer lúd is éjszakázhat az Öreg-tavon.

Szabó Máté, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre a Kemma.hu kérdésére elmondta, hogy egyeztettek az ország többi telelő helyén dolgozó szakemberrel, és ők is azt tapasztalták, hogy a szokottnál később érkezett meg az első madártömeg.

Mi az oka a késői érkezésnek?

Mindenképpen egy érdekesen kezdődő szezon, de szerencsére már kezd magára találni a térség – utalt a vadludak létszámára Szabó Máté, aki szerint a szakemberek is csak találgatni tudják, hogy mi lehet az oka a jelenségnek.

Több teóriánk is van. Lehet, hogy egy jó táplálkozási területet találtak a valahol Kelet-Európában, ahol megálltak egy hosszabb időre. A vadludak ugyanis Ukrajna, Románia, Oroszország és a Fekete-tenger vidéke felől érkeznek a Kárpát-medencébe. De időjárási oka is lehet, hiszen az egész földrészen kellemes, melegebb őszies idő volt, vagyis nem nyomta őket a hideg, hogy jöjjenek be a telelő területre

– sorolta a teóriákat szakember, aki szerint az is magyarázhatja a jelenséget, hogy a ludak más vonulási útvonalat találnak maguknak. Azt sem tartja kizártnak, hogy a madarak a jövőben nem jönnek el hozzánk, megállnak északabbra, ahol ugyanúgy megtalálják maguknak az ideális körülményeket.

A madármegfigyelők szerint nemcsak az Öreg-tavon, de a környékbeli halastavakon is tömegével megjelentek a vadludak, jelenleg 5000 példány számláltak. Ritka fajok is vannak köztük, például vörösnyakú- és apácalúd.

Csonka Péter, a Tatai Vadlúd Sokadalom főszervezője megerősítette, nem marad el az idei rendezvény. November 30-án, szombaton a vadludak mellett könyvbemutatóra, csillaglesre, különböző előadásokra, madármegfigyelő túrákra, helytörténeti sétákra és állatbemutatókra is várják az érdeklődőket. A részletes programot itt találod.

Cikkajánló