Mi a gond a túlzásba vitt téli díszkivilágítással?

Hogyan hatnak az alvásunkra a mesterséges fények? Kire lehet negatív hatással a karácsonyi díszkivilágítás? Mit tehetünk, ha mégis szeretnénk fényeket helyezni az ablakunkra, teraszunkra, kertünkbe?

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (Kielemt kép)
Forrás:
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
2024. november 20.

Hogyan hatnak az alvásunkra a mesterséges fények? Kire lehet negatív hatással a karácsonyi díszkivilágítás? Mit tehetünk, ha mégis szeretnénk fényeket helyezni az ablakunkra, teraszunkra, kertünkbe?

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság cikksorozatban mutatja be, mit jelent a fényszennyezés és milyen hatással van a természeti környezeten kívül a gazdaságunkra, a jóllétünkre, az egészségünkre nézve. Az első részben azzal foglalkoznak, milyen hatással van a fény az alvásunkra, a másodikban pedig a téli díszkivilágítás a téma.

Először is: jogszabályi értelemben fényszennyezésnek minősül a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felület irányába világító fény, ami okozhat káprázást, káros élettani és környezeti hatásokat és az élővilágra is negatív hatást gyakorolhat.

Az alvás-ébrenlét ciklust a melatonin hormon szabályozza, ami napnyugtakor kezd el termelődni a szervezetünkben, a mesterséges fények (főleg a LED-világítás) azonban ez ellen hatnak. Sajnos a melatonin-termelődés hiánya az immunrendszerre is negatív hatással lehet, így könnyebben kaphatunk el fertőzéseket, és hajlamosabbak leszünk többek között a túlsúlyra, a depresszióra, a diabéteszre.

Mit tehetünk ellene?

A lehető legnagyobb sötétségben kell aludnunk.

Kellei István, a Bükki Csillagda látogatói élmény- és kutatási menedzsere összegyűjtött néhány tippet, hogy mi mindent tehetünk ennek érdekében. Ilyen például a teljes besötétítés, a telefon- és laptopkijelző melegebb tónusúra állítása vagy a szemtakaró.

Az ünnepek közeledtével aktuálissá válik a díszkivilágítás kérdése is, ami az utóbbi években mintha egyre népszerűbbé válna. A nemzetipark-igazgatóság azon az állásponton van, „a túlzásba vitt kültéri világítás nemcsak energiapazarló, szükségtelen és zavaró, de még káros is”. Az emberekre a fentebb taglaltak miatt lehet rossz hatással, de az éjszaka aktív állatokat is megzavarhatja. Varga-Verebélyi Erika csillagászati tárlatvezető javaslata alapján érdemes teljesen kikapcsolni a világítást este 10 és hajnali 4 között, jobb mellőzni a hideg, a villódzó és a kék fényeket, és azzal is jót teszünk, ha megpróbáljuk a hangulatvilágítást minimum fényerőn tartani. További ötletekért olvasd el a nemzetipark-igazgatóság oldalán megjelent cikket.

Cikkajánló