Miért különleges vízkereszt napja?

Január hatodika vízkereszt napja. Sokan hallottak már róla, de hogy mi köze van a vízhez és a kereszthez, arról keveseknek van fogalma. Utánajártunk, mit is ünneplünk valójában ezen a jelentős napon.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (Kiemelt kép)
2025. január 6.

Január hatodika vízkereszt napja. Sokan hallottak már róla, de hogy mi köze van a vízhez és a kereszthez, arról keveseknek van fogalma. Utánajártunk, mit is ünneplünk valójában ezen a jelentős napon.

Ha megkérdeznénk az embereket az utcán, hogy mi a vízkereszt, úgy tippelem, jórészt egy laza vállrándítás lenne a válasz. Pedig január hatodikához számos hagyomány köthető, többek között ez a karácsonyi ünnepkör zárónapja, utána kezdődik a farsang, az év egyik legvidámabb és legbulisabb időszaka. Ilyenkor szokás lebontani a karácsonyfát, de a kereszténység szempontjából ez a nap jóval nagyobb jelentőséggel bír.

Születés, háromkirályok, megkeresztelés, kánai menyegző

Az epifánia (vízkereszt) a Magyar Katolikus Lexikon szerint az ókori vallásosságban egy istenség váratlan, rövid ideig tartó látható vagy hallható felbukkanását jelenti. A keresztény liturgiában használatos elnevezése a görög Epiphania Domini, azaz Urunk megjelenése, míg a magyar vízkereszt elnevezés a víz megszentelésének szertartásából származik.

A IV. századtól a keresztények körében Jézus születésének ünnepe. De vízkereszt napját a napkeleti bölcsek, vagy a háromkirályok ünnepének is tartják, mivel a pogány népek képviselői ekkor ismerik fel Jézusban Isten fiát. A római katolikus egyházban vízkeresztkor emlékeznek Jézus első csodájára is, amikor a kánai menyegzőn a vizet borrá változtatta, mert csodatételével ekkor nyilatkoztatta ki az embereknek először isteni mivoltát. Egyházi szempontból fontos esemény még Jézus megkeresztelkedése a Jordán folyóban, melynek emlékére e napon vizet szentelnek a katolikus templomokban, és ehhez köthető a házszentelés hagyománya is.

Mik azok a furcsa számok és jelek a bejárati ajtón?

20+G+M+B+25. Talán te is láttál már ilyen jelet egy-egy bejárati ajtófélfán, és elgondolkodtál rajta, vajon mit jelenthet? Nem, nem egy kódszám vagy többismeretlenes egyenlet, hanem egy liturgikus felirat, aminek szintén köze van a vízkereszthez. Január 6-ai héten ugyanis elkövetezik a házszentelések időszaka. Ilyenkor a pap szentelt vízzel meghinti a házat, majd füstölővel megfüstöli, az ajtófélfára pedig megszentelt krétával felírja az évszámot, illetve a G+M+B formulát, amely egyes értelmezések szerint a háromkirályok, Gáspár, Menyhért és Boldizsár nevének a rövidítése, más értelmezésben „Christus Mansionem Benedicat” (Krisztus áldja meg e hajlékot) kifejezés rövidítése.

Vízkereszti néphagyományok

A vallási ünnep köré különböző néphagyományok is szövődtek. Szokás volt vízkeresztkor az esti háromkirályok-járás, csillagjárás vagy csillagozás, mely hasonló volt a betlehemezéshez. A papírsüveget viselő gyerekek a napkeleti bölcsek útját játszották el Betlehem felé.

A vízkereszt a karácsonyfa lebontásának napja is. A régiek ezen a napon utoljára gyújtották meg a karácsonyi gyertyákat, minden díszt leszedtek a fáról, és elfogyasztották a maradék karácsonyi édességeket is. A fának egyetlen ágát hagyták meg, melyet betűztek egy szentkép mögé, leginkább a gonosz ellen. Magát a fát felaprították, és elégették.

Ezen kívül időjárásjósló napként is számon tartották. A közhiedelem szerint, ha ezen a napon esik a hó, akkor hamar érkezik a tavasz. Ha olvad a hó és a jég, akkor hosszú lesz még a tél. Ha esik az eső, rengeteg csapadék lesz tavasszal is. Ha nem esik semmiféle csapadék, akkor esőben gazdag lesz a nyár. Ha fúj a szél, akkor szerencsés évünk lesz.

Befana, a jó boszorkány ajándékot hoz

A mediterrán országokban nem csak vallási vonatkozása van a vízkeresztnek. Olaszországban például Befana, a csúf, de jóságos boszorkány édességgel és kisebb ajándékokkal teli zoknival ajándékozza meg a jó gyerekeket, hasonlóan, mint nálunk a Mikulás. A rosszaknak szenet hoz, de ez a szén is ehető, mert marcipánból készül. Latin-Amerikában pedig a gyerekek gyakran ilyenkor kapják meg az ajándékokat karácsony helyett.

Források:

Magyar Katolikus Lexikon

Múlt-kor

Cikkajánló