Szerencsére nem az Alien filmbe cseppentünk, ha ilyen kis tojásszerű képződményekre bukkanunk egy bükkfa levelén. De vajon mik laknak bennük?
Valószínű, hogy sok természetjáró már sejti, hogy ez valamiféle gubacs lesz, és igazuk is van.
„A legszembetűnőbb, legváltozatosabb és legérdekesebb gubacsokat a tölgyeken találjuk. Ezek többségét gubacsdarazsak okozzák, de gombák, atkák, fonálférgek, vagyis nagyon sokféle más élőlény is okozhat még gubacsokat”– tudtuk meg dr. Csóka György az Erdészeti Tudományos Intézet tudományos tanácsadójától egy korábbi cikkünkben, amelyben a gubacsok világából főként a gubacsdarazsakról tudhattunk meg sok érdekességet.
Golyógubacsok egy lehullott tölgyfalevélen
Az egyik bükki túránkon most talált gubacsok lakói azonban nem darazsak lárvái, hanem gubacsszúnyogoké. A Mikiola faginak azaz a bükk gubacsszúnyognak 8-10 mm-es, hegyesedő, sárgás, vagy piros gubacsa van, és gyakran csoportosan jelennek meg a tölgyfa levelén. Ezekben a gubacsokban csupán egy-egy lárva fejlődik, viszont léteznek olyan gubacsokozó rovarfajok, amelyeknek gubacsában csoportosan fejlődnek a lárvák, akár több százan is lehetnek benne.
Mikiola fagi, azaz bükk gubacsszúnyog gubacsai
A lárvának ez egy tökéletes élőhely, a külső kemény burok védi a külső hatásoktól, ragadozóktól, a gubacs belső szövetei pedig táplálékforrást jelentenek számára.
A gubacsokozó és tápnövénye között egy nagyon kifinomult kapcsolat alakul ki, ezért a gubacsokozó rovarok erősen specialisták, így kifejezetten egy bizonyos növényt, esetleg rokon növényt választanak az utódok felcseperedésének helyszínéül. A gubacsok egyébként a növény bármely részén képződhetnek, legyen az rügy, levél, hajtás, termés vagy gyökér, egy fontos, hogy osztódásra képes szövetek legyenek jelen, így általában fiatal növényrészeken fejlődnek.
A gubacsszúnyogok igen változatosak, és meghatározásuk nagyon nehéz, nem is kutatják ezeket a kis rovarokat túlzottan, így most csak egy feltételes képet tudunk mutatni egy imágóról, amelyet a lengyel Mateusz Sowiński készített, aki a rovarok nagy szerelmese, és a gubacsszúnyogoknak is szentelt egy posztot oldalán.
Egy gubacsszúnyog imágója
Ősszel a leveleken lévő bükk gubacsszúnyogok lárvája a gubaccsal együtt még levélhullás előtt, vagy azzal együtt hullanak a földre, és ha nem falja fel őket valamilyen állat, akkor a lárva szépen áttelel a gubacsban. Tavasszal a lárva átalakul és kiszabadul a gubacsból.