Az erdőszéli cserjék szürreális látványt nyújtottak, távolról olyanok voltak, mintha vattacukorba mártották volna az ágaikat. Szirupos rózsaszín helyett azonban dermesztő fehér hálóba bugyolálta valaki azokat. Vajon kik hagynak maguk után ilyen látványos nyomokat?
A dél-budai Kamaraerdő egyik sétaútja mellett pár hete láttuk meg először a behálózott kecskerágó cserjéket. Ahogy közelebb mentünk, láthatóvá váltak a tettesek is, a fehér szövedékekben apró sárgás, fekete-fehér pettyes hernyók nyüzsögtek. Tele voltak az ágak hernyófészkekkel. A levelek köré szőtt „lakások” mindegyikében sok kis hernyó lakott, amelyek nagy étvággyal rágcsálták a leveleket.
Két hét múlva, amikor újra arra jártunk, a hernyófészkek nagy része már üres volt, vagy csak egy-két hernyó mocorgott még bennük, a többiek úgy tűnik, tovább álltak. Mostanra a bokrok teljesen csupaszak lettek, a hernyók lerágtak mindent, csak a sűrű fehér szövedék maradt utánuk.
Ahogy azt Dr. Csóka Györgytől a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet Mátrafüredi Kísérleti Állomásának vezetőjétől megtudtam, pókhálós molyok (Yponomeuta spp.) hernyói lepték el a cserjéket.
Ezeknek tíznél több faja él nálunk, és az egyes fajok hernyói nagyon hasonlóak. A pókhálós molyok csak egy-egy fa-vagy cserjefajt fertőznek. Mi valószínűleg az egyik közismert fajt, a kecskerágó pókhálós molyt (Yponomeuta evonymella) láttuk, ami kifejezetten a kecskerágókat szereti, de zselnicemeggyen is megél. Egy másik ismert faj, a pókhálós almamoly csak az almákon fordul elő.
A pókhálós molyoknak évente egy nemzedéke fejlődik, peteként telelnek át, a hernyók tavasszal kezdenek rágni, majd fészket is szőnek. A szövedék védelmet nyújt az időjárás és a természetes ellenségek ellen is. Ha elfogy a táplálékuk, akkor a hernyók tovább állnak és újabb fészket szőnek. A fészekben is bábozódnak, tehát az „aktív” fészkekben vagy hernyó, vagy báb van. Az elhagyottakban csak az ürülékük van már. A lepkék június-júliusban repülnek, az ágakra petéznek, a peték ott telelnek át, jövőre pedig kezdődik minden elölről.