Megéri beugrani az ország legújabb, és valószínűleg legkisebb kiállítóterébe, ahol az egykori hídpénztárban kaphatunk ízelítőt a budapesti hidak történetéről.
Régen minden jobb volt. Kivéve persze, hogy a Duna felett nem volt érvényes a BKK-bérlet, és a hídpénztárakba se lehetett csak úgy bekukucskálni. Utóbbiban is végre változás állt be, sőt, több érdekességet is megtudhatunk a helyszínen.
A Szabadság híd (eredetileg Ferenc József híd) megépítése óta strázsálnak vámszedőházak a pesti hídfőnél, melyek egyikében rendezte be fiókkiállítását a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, ezzel újra funkciót adva az évtizedek óta üresen álló, impozáns bódénak. Minthogy 1918-ig a Pest-Buda-átkelés díjköteles volt, korábban az összes híd mindkét oldalán állt ilyen építmény, de a többi mind elpusztult, legkésőbb a II. világháború végén.
A Szabadság (Ferenc József) híd pesti hídfője 1900-ban.
A kiállítás tartalmát a hidakhoz kapcsolódó régi tárgyi emlékek, vagy azok korhű replikái, archív képek és ismeretterjesztő infografikák adják. Ilyenek többek között a hajdani építkezéseken használt, a mai barkácsboltokban kaphatókhoz nemigen fogható, cifra malteros lapát, régi fotó a hatvanas években állt Kossuth hídról, vagy az egyébként szuicid motivációk nélkül nehezen megközelíthető, így messziről nehezen kivehető, a Szabadság híd magasabb részén lévő kovácsoltvas díszítőelemeinek egy-egy tartalék példánya.
A híd kovácsoltvas díszítményei Jungfer Gyula iparművész műhelyében készültek
Hogy a korabeli kőművesek itt látható szerszámaikhoz mérten ékesszólóak lettek volna, arról nem szól a fáma
A kicsi épület szűk lépcsőn keresztül elérhető második szintjén helyett kapott egy hiánypótló térkép-tabló a budapesti hidakról, amire rápillantva bármelyik újonc budapesti könnyen eligazodhat köztük, a már magabiztos városlakók pedig próbára tehetik magukat: vajon tudják-e, melyik a Deák Ferenc híd?
Az épület felső szintje
Ha már felmentünk, érdemes kilesni a három különböző irányba néző ablakokon is, hiszen kicsit más perspektívából tekinthetünk a környékre, mint eddig, egyszeri gyalogosként a járdaszintről.
A víz közelsége mellett a keskeny lépcsőház és a kör alakú fotók is ráerősítenek a hajófedélzet érzetre
A gyerekek Dunapart-tervező mágnesfalon élhetik ki korai várostervezői hajlamaikat.
Dunapart-tervező a gyerekeknek
Az ajándék boltként is működő földszinti részben pedig a közeli Váci utcán megszokotthoz képest igényesebb kivitelű szuveníreket, társasjátékot és kiadványokat vásárolhatunk bankkártyával.
Merített papírra nyomott ajándék képek
Ajánljuk a kis tárlat megtekintését, akár egy hídon átkelés alkalmával, vagy a manapság divatos, láblógatós naplemente nézést megelőzően, mindennap nyitva van, 10 és 18 óra között ingyenesen látogatható.
További képeinkért kattints bármelyik fotóra a galéria megnyitásához!