Az ősi egyiptomi papok, a római katonák, a japán gésák mind ezt viselték, és lássuk be, a szandálok praktikuma, népszerűsége máig is vitathatatlan. Nincs, ami kellemesebb viselet lenne nyáron. Mi, természetjárók sem tudunk meglenni nélküle. Bár a 21. századi, külön a mi céljainknak és használati módunknak megfelelő szandálok bizony rengeteget változtak, fejlődtek az idők során.
Számos modell közül választhatjuk ki az elképzeléseinknek leginkább megfelelő darabot, mert választék, az van bőven! A nyári gyalogláshoz vagy vízi sportokhoz leginkább az olyan strapabíró sportszandálokat érdemes viselnünk, amelyek talpa rugalmas és erős.
A pántok és a hevederek legyenek szintetikus anyagúak, mert azokkal a vízben is jól boldogulunk. Fontos, hogy a vízben is sokat használt sportszandálunk ne tépőzárral rögzüljön a lábunkon, mert az a vízben szétjöhet, és így könnyen leoldódik rólunk. Hasznos a kifejezetten vízi embereknek készülő, műanyag csattal rögzíthető szandál. Az garantáltan a lábunkon marad. Az orránál felkunkorodó gumitalpú modellek pedig kifejezetten jól védik a lábujjakat, például a sziklás terepen gyalogláskor éppen úgy, mint a mozgólépcsőkön, vagy akár autóvezetés során.
A bőrszandálok nem sportos feladatra készülő lábbelik, inkább a hétköznapi utcai viseletre tervezett darabok. Sportolásra, intenzív igénybevételre használjunk inkább műszálas anyagból készülteket.
Viselj bármilyen szandált is, arra mindenképpen nagyon vigyázz, hogy legyen ápolt a lábad, és gombamentes a körmöd.
Lépéskor se lógjon le a lábujjad, mert akkor az a minimum, hogy koszos lesz, de rossz esetben még meg is sérülhetnek a lábujjaid. Ha a sarkad lelóg a szandiról, akkor az hamar kényelmetlenné válik, rossz lesz a járáskomfort, és még optikailag sem leszel elfogadható. A legfontosabb dolog pedig az, hogy bármerre is vezessen az utad, soha, de soha ne viselj szandálhoz zoknit!
A cikk megjelent a Turista Magazin 2015. júniusi számában.
Kapcsolódó cikkeink:
Talpra fel! - bakancsvásárlási kalauz
Túrabakancs - útmutató és körkép