Elfeledett várak és települések, brutális gyilkosságok és szerencsétlen balesetek. A földrajzi nevek, ha címszavakban is, de sok mindenről regélnek, a Börzsönynek pedig rengeteg története van.
A legkorábbi földrajzi nevek domborzati és vízrajzi elemeket és képződményeket jelöltek (hegy, folyó, szurdok), de idővel a névadás környezetünk finomabb részleteiről, történelmünkről, hagyományainkról, gazdasági és társadalmi életünk változásairól, illetve sok egyébről is tanúskodni kezdett. Napjainkra már a turistatérkép annyi adattal, földrajzi névvel bír, hogy a kartográfusoknak sokszor kihívást jelent azok vizuális megjelenítése. Nem csoda, ha egy kezdő térképolvasó csupán összevissza futó betűhalmazokat lát elsőre, idővel viszont az ábrázolt terület érdekes sajátosságai, a múlt izgalmas és szórakoztató, vagy éppen vérfagyasztó eseményei is kirajzolódhatnak előttünk, képet alkotva a természet és az ember kapcsolatáról.
Földrajzi nevekkel úton-útfélen találkozhatunk, de sokszor bele sem gondolunk az eredetükbe vagy a jelentésükbe
Ilyen szempontból a Börzsöny kimondottan hálás terep, mert ami a térképen elsőre nagy, egybefüggő, hegyes-völgyes, erdő borította területnek tűnik, az voltaképpen egy lebilincselő, sok száz évet felölelő történelemkönyv. Ennek a „könyvnek” a lapozgatására, a Börzsöny izgalmas földrajzi neveinek böngészésére invitáljuk az olvasót a Turista Magazin májusi számában.
A MÁJUSI SZÁMUNKAT ITT TUDOD ONLINE MEGRENDELNI, ELŐFIZETNI PEDIG ITT TUDSZ RÁNK.
• Ne feledjük, hogy a fővárosban és Pest megyében bejegyzett lakosok továbbra is csak alapos indokkal hagyhatják el a lakhelyüket, tehát a március 28-án életbe lépett korlátozás enyhítése csak a vidéken élőkre vonatkozik
• Ez a gyakorlatban azt jelenti, egy budapesti és Pest megyei lakos nem utazhat vidékre, hogy ott folytasson szabadidős sétát, kiváltképpen nem aludhat ott
• Ha kimozdulunk a szabadba, kerüljük el a népszerűbb helyeket, ahol tömegre kell számítani
• Ne tömegközlekedéssel, hanem lehetőség szerint autóval utazzunk
• Egyedül vagy kizárólag azokkal menjünk együtt, akikkel egy háztartásban élünk
• A természetben is tartsuk a 2 méteres távolságot
• 65 éves kor felett a lehető legkevesebbszer mozduljunk ki otthonról
• Lehetőség szerint egynapos túrákban gondolkodjunk