A fehér gólyák visszaérkezésével egy időben a lakosság kérdései is megszaporodnak a faj védelmével kapcsolatban. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei összeszedték a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket és a választ is adnak azokra.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) természetvédelmi őrszolgálata három megyében, több száz településen minden évben ellenőrzi a fehér gólyák költését, listát készít a veszélyeztető tényezőkről és a fészektartók állapotáról. Fészektartót ők maguk nem tudnak cserélni, ehhez ugyanis csak az áramszolgáltatónak van meg a technikai háttere és szakértelme.
A gólyák visszaérkezését mindig nagy öröm kíséri, sokan követik is a hozzájuk közeli fészek vagy fészkek történéseit, de a gólyákért aggódók olykor kisebb-nagyobb problémákkal is szembetalálják magukat. Például mit tehet az ember, ha azt látja, hogy a madarak gólyafészektartó nélküli oszlopra kezdenek fészket rakni, ahonnan lepotyog a fészekkezdemény. Vagy mi a teendő, kit kell keresni, ha a fészektartó megdőlt, esetleg letört.
Mit tehet az ember, ha sérült gólyát vagy fészekből kiesett fiókát talál? Hogyan lehet egyáltalán meggyőződni arról, hogy egy gólya tényleg sérült-e vagy csak egy az átlagnál stressztűrőbb és éppen nyugisan táplálkozó madárral van dolgunk?
Kit kell értesíteni, ha áramütött gólyát találtunk? A hazai fehér gólya állomány egyedeinek pusztulását leggyakrabban áramütés okozza, sajnos ennek a problémának a megoldásához még sok idő és még több pénz kell. Így nem árt, ha tudjuk, mi a teendő ilyen esetben.
A fenti kérdések mindegyikére választ kaphatunk a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság honlapján. Értelemszerűen, aki nem a HNPI-hez tartozó megyében él, az a lakóhelyén illetékes nemzetipark-igazgatóságot keresse.