Európa legnagyobb testű szárazföldi állatát az Őrségben egészen közelről vehetjük szemügyre. De honnan tudjuk, hogy lány- vagy fiúbölényt látunk-e, és mit tudunk a szerelmi életükről?
Az Őrségi Vadonban félvad körülmények között élik a mindennapjaikat az európai bölények, de ide csak néhányszor lehet bejutni terepjárós, vezetett túrákon (így nézett ki, mikor legutóbb jártunk ott). Ugyanakkor a Szalafő-Pityerszeren lévő bemutatóterületen, az Őrségi Népi Műemlékegyüttes szomszédságában bármikor megleshetők ezek a hatalmas, tekintélyt parancsoló állatok. Méreteiket tekintve a bölények úgy 180-195 cm magasak, testhosszuk 290 cm körül van. Egy tehén 300-540 kilós lehet, míg egy bika átlagosan 400-920 kg, tehát általában jóval robusztusabb.
Hogy a címben feltett kérdésre is válaszoljunk: nem,
a bölények közel sem monogámok.
Az Őrségi Vadonban egyetlen bika jut huszonpár tehénre, és mindegyikkel párba áll, amelyik ivarzik. Az ellési időszak júniustól szeptemberig tart, az ivarzási idő az ellést követő egy hónapban jön el, szakszóval a tehén elkezd folyatni, és ez mindaddig megtörténik minden hónapban, amíg meg nem termékenyül.
Európai bölény borjú az Őrségi Vadonban
Egy tenyészbika három évig él a tehenekkel, utána elviszik az Őrségi Vadonból a pityerszeri bemutatóhelyre, ahol bölénylesre tervezett kilátó is áll. Az őrségi bölények szerelmi életét itt taglaltuk bővebben.