Ha van a Mecseknek népszerű klasszikusa, az Óbánya völgye az Öreg-patak vízeséseivel és zúgóival. A Természetjáró családoknak szánt túráiból választott útvonal különlegessége, hogy a mesés völgyet két kilátó és egy ritkán járt, békés erdei út felfűzésével kombinálja.
A Mecsekben a legnépszerűbb célpontok valóban izgalmasak is – nincs ez másképp az Óbányai-völgy esetében sem. A két, szép fekvésű és kellemes megjelenésű falu között húzódó, hosszú völgy sziklalépcsőkön lebucskázó patakjával és mesés bükkösével a Dél-Dunántúl legszebb erdei kirándulóhelyeinek egyike. Sokak célpontja, amihez minden adottsága megvan: jól elérhető, könnyen járható, látványos és egyedi, ráadásul bővelkedik a hazai terepeken szokatlan természeti formákban.
A Dél-dunántúli Kéktúra jelzése egy felszínre került, réteges mészkőlapon
Ezen a könnyű, csupán két, közepes hosszúságú és meredekségű emelkedőt tartalmazó útvonalon minden környékbeli természeti és kulturális attrakciót felkeresünk: a két sváb megjelenésű hegyi falut, a Cigány-hegy körpanorámás kilátóját, a Miske-tető havasi hangulatú rétláncolatát és az Öreg-patak völgyének zúgóit. Mindezeket a túra alsó ágán látványos, alacsony vízállásánál könnyen járható erdei ösvény, majd sétány, a felső szakaszon ritkán járt, hangulatos erdei út köti össze.
Az összesített szintemelkedés az egész túrán szűk 300 méter, amihez közel 13 kilométeres hossz társul. Bár a túra fél nap alatt is teljesíthető, ha először járunk itt, vagy ha gyerekekkel vágunk neki, a völgy természeti képződményei és a patak kövei hosszas időtöltési lehetőségek garmadáját kínálják, útközben Óbányán enni-inni is lehet, így érdemes egésznapos programmal számolni.
Óbánya központja
A Dunántúl legszebb völgyében
A Zobákpuszta vagy Magyaregregy felől autóval elérhető Kisújbánya mellől, a falu feletti parkolóból indul a túra, innen kezdjük követni – egyelőre a településrésznek háttal – az aszfalton vezető kék jelzést. Az emelkedő tetején jobbra fordulunk a sárga jelzésre, amely meredek, de rövid emelkedőn ostromolja meg a Cigány-hegyet.
A csúcson álló kilátóhoz az utolsó métereket jelzetlen sétányon tesszük meg. Az alul zárt menedékkel ellátott emelvény attól izgalmas, hogy a Keleti-Mecsek központjában, elszigetelt magaslaton áll, ezért teljes körpanorámát nyit a hegység mélyebb központi területei övező bércekre: a Zengőre, a Hármas-hegyre, a távoli Misina–Tubes-gerincre, valamint a Dobogó szomszédos tömbjére. De Somogy dombvidékének széles szeletét is láthatjuk róla.
A Cigány-hegyi-kilátó paddal és esőbeállóval
Innen visszaereszkedünk a kék jelzésre, amelyen immár Kisújbányára vesszük az irányt. Az üvegkészítő kemencékben felemésztett bükkösök nyomában vándorló mecseki huták sorában létrejött település lakói az üveggyártás lezárása után famegmunkálással kezdtek foglalkozni. Ma csendes üdülőfalu, amely csaknem elnéptelenedett, de házainak javarészét szépen felújították új tulajdonosaik.
Kisújbányát alsó végén, a patak mellett hagyjuk el, ezzel belépünk az Óbányai-völgybe. Ami rögtön beszűkül, és később sem válik tágasabbá.
Az országos hírű völgy rászolgált népszerűségére, pazar erdőképe és patakjának sziklafodros medre alig háborgatott természet képét tárja elénk.
A grandiózus, lehengerlő formák vagy roppant sziklaalakzatok elmaradnak ugyan, és a méretek is emberléptékűek, a feltáróút hiánya, a helyenként vízbe gázoló ösvény vagy a sok zúgó kilométereken keresztül festi fel a máshol már átalakított, leigázott középhegységi tájképet ősi, eredeti formájában.
Útközben érintjük a Ferde-vízesés oldalra billent sziklapásztáit, mellette pedig a Csepegő-szikla „minibarlangot" formázó édesvízimészkő-tömbjét. Óbánya előtt még elsétálunk a festői fekvésű Pisztrángos-tavak mellett – a bennük tenyésztett halakat a faluszéli étteremben vagy a központi kocsmában fogyaszthatjuk el. Az Óbánya faluképét örökül hagyó sváb népességet a 18. században megnyitott, majd fél évszázadon át füstölő üveghuta hívta a Mecsek bércei közé.
Vissza a hegy hátán
A kocsma utáni elágazásnál jobbra fordulunk a zöld kereszt, majd arról az erdőszélen balra a zöld háromszög jelzésre, és ezzel kezdetét veszi a túra leghosszabb kaptatója. Ezen a Belátó-kilátó ingatag faemelvénye jelent felüdülést, róla Óbánya völgytalphoz simuló házsorait láthatjuk felülről. Az ösvény nem emelkedik már sokáig, és a hegyháton rálépünk a zöld jelzésre – ezen jobbra indulunk.
A Belátó-kilátó az erdőben
Kellemes, alig hullámzó terepen sétálunk vegyes erdőben, egy kereszteződésnél pihenőhely és fedett teraszú erdészeti házikó nyújt pihenési lehetőséget. A hegyhát végén, egy nagy elágazásban fordulunk jobbra a sárga jelzésre, ami
a hosszú, kissé egyhangú erdei „ringatás" végére tartogat még egy meglepetést: a Miske-tető rétjén feltárul a környező táj.
A kemény bazalttakarót fedő, központi, kiemelt helyzetű rétláncolat a kisújbányaiak régi legelője, gyepes lankáiról pedig messzire ellátni. Az egyik facsoport alatt megtekinthetjük Kisújbánya ódon hangulatú, régi temetőjét is, mielőtt visszaérkezünk a Cigány-hegy alá, ahonnan már csak pár perc séta a parkoló.
Kirándulások családosoknak a Mecsek ösvényein
Aki a környéken keres másik, látványos útvonalat, amit gyerekekkel is végigjárhat, bőséggel talál a Természetjárón. A Cigány-hegy kilátását, Kisújbányát, a Miske-tető panorámáját és Pusztabánya hangulatos rétjeit köti össze ez a rövidke útvonal, aki pedig hosszabb verzióra vágyik ugyanebből, beleszőheti Püspökszentlászlót is. A bemutatott túra másik verziója a Réka-kunyhó nevű kulcsosház hangulatos épületét is meglátogathatja – a könnyítés kedvéért kihagyva a Cigány-hegy kilátóját.
Komolyabb túra, és éppen elkerüli Kisújbányát ez a kör, amely a hegységrész legszebb szurdokvölgyeit fűzi fel. A keményebb kihívást keresőknek pedig az Óbányát és Kisújbányát az Óbányai-völgyön keresztül összekötő, a Réka-völgyet házikójával is útba ejtő, a Zengő kilátóját megcélzó túrát ajánljuk.