A tavasz beköszöntével a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is egyre intenzívebbé válik a madárvonulás. Északról érkező téli vendégeink többsége lassan elhagyja a térséget, délről viszont folyamatosan érkeznek a nálunk, illetve tőlünk északabbra költők.
„A Kis-Sárréten a legnagyobb madártömegek általában a Biharugrai-halastavakon és a környező mocsarakban pihennek meg rövidebb-hosszabb ideig. A halastavak egy részét most csapolják, így bőséges élelmet találnak bennük a madarak” – írja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság honlapja.
A nagy tömegekben itt telelő nagy lilikek száma napról- napra fogyatkozik, de még így is legalább tízezren vannak. A csapolások táplálékban gazdag iszapfelületén nagyon sok gázlómadár, elsősorban nagy kócsag, szürke gém és a napokban visszatért kanalas gém kutat élelem után.
A helyi madarászoknak sikerült két, színes gyűrűvel jelölt kanalasgémet is megfigyelni. Az egyik példányt a Hortobágyon jelölték 10 évvel ezelőtt, a másikat pedig Olaszországban, 5 évvel ezelőtt.
A parti madarak közül a Kis-Sárréten jelentős számban vannak bíbicek (2 ezer példány), aranylilék és nagy pólingok, de a piroslábú cankók, pajzsos cankók, havasi partfutók, gulipánok és nagy godák száma is napról napra növekszik. A pusztákon már észak felé tartanak a kékes rétihéják és a gatyás ölyvek.
A Körös-Maros Nemzeti Park többi tájegységén és igen nagy a jövés-menés, a részletekért kattintsatok a KMNPI honlapjára.