A kertekben kártevő csigák ellen sokan használnak boltban vásárolható mérget, azonban a szer halálos veszélyt jelent a sünökre, illetve más élőlényekre is.
A Sünbarát Alapítvány egy szomorú eset kapcsán tett bejegyzést közösségi oldalán: egyértelműen mérgezés tüneteit tapasztalták egy sünön, akin végül már az állatorvos sem tudott segíteni. Az alapítvány a meztelen- és egyéb csigák ellen használt mérget teszik felelőssé, ami METALDEHYDE-t tartalmaz és rendkívül veszélyes emberre, állatra és növényre egyaránt.


A tünetek, amiket a csigaméreg okozhat a bevitt mennyiségtől függően: remegés, nyáladzás, hipertermia, hányás, nyugtalanság. Ha nem kezelik, a tünetek napokon belül görcsrohamokhoz és halálhoz vezetnek – olvasható a bejegyzésben.
Igen tudjuk, hogy a meztelen csiga nem egy túl hasznos állat és még csak nem is szép, de fontos szerepe van a körforgásban. Vannak jobb módszerek a csigák távoltartására. A szernek nincsen ellenszere! Kérünk benneteket, ne használjatok ilyesmit, kutyára, macskára is halálos lehet, vagy ha véletlenül kisgyerek fér hozzá! – írják.
Hazánk egyetlen őshonos sünfaját 2014-ben az év emlősének választották. Magyarországon leginkább a fás, cserjés vidékeken megfigyelhető, de lakott területen is kifejezetten gyakran bukkan fel. Elsősorban napnyugta után indul táplálékot keresni, mely legtöbbször rovarokból, földigilisztából, csigákból, évszaknak megfelelő bogyókból és gyümölcsökből áll, de előszeretettel fogyasztja a neki kitett, vagy éppen megdézsmált kutya- és macskaeledelt is. Bár mindenevő, ne adjunk neki tejet, olajos magvakat vagy felvágottat.
Az év legnagyobb részében kimondottan magányos állatnak nevezhető, a két nem képviselői csak párzáskor keresik egymás társaságát. A fiatal sünfiak anyjuk nyomába szegődve derítik fel a környéket, azonban amint felcseperednek, önálló életet kezdenek. A sün látása viszonylag gyenge, de az éjszakai viszonyok között remek szaglásának és kifinomult hallásának köszönhetően kiválóan tájékozódik. Kedveli a védettebb, kevésbé nyílt helyeket, gyakran kőfalak, kerítések mentén közlekedik.
A hideg téli hónapokat farakások, rőzsekupacok alatt, téli álomban vészeli át. E különleges kisemlősök téli túlélési esélyeit segíthetjük azzal, hogy az év közben levágott gallyakat és a leveleket a bokrok alól nem gyűjtjük össze, hanem kupacokban hagyva menedéket nyújtunk nekik. A sün veszély esetén összegömbölyödve szúrós tűpárnává változik, és útját csak akkor folytatja, ha újra biztonságban érzi magát. Ez a sajátos viselkedésük különösen védtelenné teszi őket a közúti gázolások ellen, mivel a gyorsan érkező járművektől megijedve hiába gömbölyödnek össze, az nem óvja meg őket. A körültekintő szürkületi vezetés sok sün életét mentheti meg.
A keleti sün Magyarországon védett, természetvédelmi érték: 25 000 Ft