Ezzel a látványos lepkefajjal főleg lápos, vízparti területeken találkozhatunk. Különösen a hím példányok nagyon szépek: elülső és hátulsó szárnyuk is tűzvörös. De másért is különleges ez a védett, repkedő gyönyörűség.
Az egyik legnagyobb európai tűzlepke, melynek nemzedékei májustól szeptemberig röpködnek vizes területek közelében, ahol tápnövényei, a különböző lóromfajok – elsősorban a tavi lórom, ritkábban a vízi lórom – is előfordulnak.
A nagy tűzlepke (Lycaena dispar rutila) élőhelyei a lápok, mocsarak lecsapolásával meglehetősen beszűkültek, ennek ellenére akár települések menti csatornáknál is találkozhatunk vele. Áttelelő hernyói számára a kaszálás során meghagyott búvósávok elengedhetetlenek – olvasható a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság közösségi oldalán.
Mérete eléri a 4-5 centimétert. A vízparti növényeken sütkérező nagy tűzlepke bámulatos látvány. A hímek különösen mutatósak, szárnyuk felszíne zömmel élénk narancsvörös, élesen kontrasztos, sötét szegéllyel. A nőstények kevésbé csillogóak, több rajtuk a sötétbarna mintázat, mint a hímeken.
Két nemzedéke fejlődik évente, de melegebb, jó vízellátottságú helyeken harmadik szeptemberi is előfordul. Az első nemzedék hímjei territóriumot tartanak, de a második, harmadik nemzedék hajlamos a kóborlásra, ezért élőhelyeiktől nagy távolságra is megjelennek.
Magyarországon általánosan elterjedt, védett, Natura 2000 faj, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.