A tavasz közeledtének rövid megtorpanása épp a hétvégére esik, de ez ne riasszon el senkit a kirándulástól.
A Természetjáró.hu eheti ajánlataival gyönyörű helyszínekre látogatunk: a Bakonyban hazánk egyik utolsó, természetesnek megmaradt erdőjét járjuk be, a bedőlt fákkal teli, buja aljnövényzetű, sziklafalakkal határolt Burok-völgyet. A Bükkben Szilvásvárad környékén barangolunk, de nem a leglátogatottabb ösvényeken – csodás panoráma lesz a jutalmunk. A Vértesben változatos tájon fedezzük fel az erdővel körülölelt Vitányvárat, míg a Kéktúra egyik leglátványosabb szakaszán közelebbről is megismerhetjük a Balaton-felvidék lenyűgöző tanúhegyeit.
1. A Bakony őserdejének őrzője, a Burok-völgy
A környező fennsíkba vágódó, zegzugos, sziklás oldalú, kanyargós Burok-völgy természetes védettségének köszönhetően lehetőségünk van őserdei jellegű rengetegben barangolni. Ebben a kis vadonban számos ritka növény és állat maradt fenn, amiket már csak itt, vagy a Burok-völgyhöz hasonló, védett környezetben fedezhetünk fel. Bár minden évszaknak megvan a varázsa, a völgy tavasszal a legszebb, amikor a fákon még nincs vagy csupán csekély a lombozat. Ilyenkor jól látjuk a völgy sziklás falait, és a szurdok aljnövényzete már buján zöldell.
- Kiindulópont: Bakonykúti, Szabadság utca buszmegálló
- Végpont: Királyszállási elágazás buszmegálló
- Táv: 12,7 km
- Szintemelkedés: 371 m
- Szintcsökkenés: 162 m
- Időtartam: 3:45
- Főbb látnivalók: Burok-völgy
2. A lipicai ménestől a Millenniumi-kilátóig
A Szilvásvárad feletti, rövid körrel belekóstolunk a bükki erdők hangulatába, érintve a környék legjobb kilátópontját is, ahonnan térképszerűen pillantunk a Bükk-fennsík nyugati peremére és Palócföld girbegurba vidékére. A családoknak is ajánlott, kényelmes túra a nemzeti park tanösvényének kalauzolásával a lipicai ménes és a ropogós pisztráng szomszédságába invitál. Kora tavasszal a naplemente fényénél egyedi hangulata van a kilátóból elénk táruló tájnak, így érdemes délután nekivágni a körnek.
- Kiinduló-/végpont: Szilvásvárad
- Táv: 5,7 km
- Szintemelkedés: 379 m
- Szintcsökkenés: 379 m
- Időtartam: 2:10
- Főbb látnivalók: Lipicai ménes, Millenniumi kilátótorony, Szilvásváradi Erdei Vasút
3. Egy romantikus várromhoz a Vértes vadonján át
A Vértest viszonylag későn fedezte fel magának a hazai turistatársadalom, de szerény magassága ellenére mindjárt annál nagyobb csodálattal adózott a hegység tájképi változatosságának. Közepes hosszúságú körtúránkon a Vitányvár magas fák között rejtőző, romantikus várromját keressük fel, miközben vadregényes szakadékot, a Vértesben ritkának számító panorámát és földöntúli nyugalmat árasztó, erdei temetőt is érintünk.
- Kiinduló-/végpont: A volt Birka csárda parkolója (Tatabánya)
- Táv:15,3 km
- Szintemelkedés: 432 m
- Szintcsökkenés: 432 m
- Időtartam: 4:35
- Főbb látnivalók: Körtvélyesi-kilátó, Körtvélyesi erdei temető, Grácia-sziklák (kis kitérő), Vitányvár, Mária-szakadék
4. OKT-05.:Tapolca – Badacsonytördemic
- Kiinduló-/végpont: Tapolca vasútállomás, Badacsonytördemic - Szigliget vasútállomás
- Táv: 17,1 km
- Szintemelkedés: 395 m
- Szintcsökkenés: 405 m
- Időtartam: 5:00
- Főbb látnivalók: Tapolca főtere és tavasbarlangja (kis kitérő), Szent György-hegy (bazaltorgonák), Szigligeti vár, Avasi templomrom
Az Országos Kéktúra Tapolca és Badacsonytördemic közti szakaszán megkezdjük vándorlásunkat az eddig csak távolról csodált, érdekes formavilágú hegyek világában, és ezzel az ország egyik legizgalmasabb geológiájú vidékére lépünk: testközelből ismerkedhetünk meg a több millió éves vulkanizmus geológiai és társadalmi hatásaival, a hatalmas tanúhegyekkel és bazaltorgonákkal, illetve a vulkáni talajon életre kelt borkultúrával.
A Természetjáró.hu folyamatosan bővülő katalógusában országszerte több mint ezer közül válogathatsz: gyalogos túrákat éppúgy találsz benne, mint kerékpáros- és vízitúrákat, terepfutásokat vagy teljesítménytúrákat. Mindegyikhez fotógaléria, részletes leírás és térképes nyomvonal tartozik, ami akár le is tölthető. De még erre sincs szükség, hiszen telefonon egyetlen gombnyomással megnyithatod a túrát az ingyenes Természetjáró appban, amivel lementheted térerő nélküli használatra, és a terepen navigálhatsz is. Ha pedig inkább magadnak keresnél útvonalat, azt is megszerkesztheted a Túratervezővel, nyomon követve a közeli látnivalókat és szállásokat, sőt áttekintheted a térképen az aktuális terepi figyelmeztetéseket, lezárásokat is.