A Magyarországon csak nagyon ritkán felbukkanó madár – ami a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján különösen veszélyeztetett fajként szerepel – október 8-án tűnt fel a kardoskúti Fehér-tónál.
Lehet, hogy mi nem, de a parti madarak annál jobban örültek az elmúlt két hét esőzéseinek. Így már október elején megjelentek a víztócsák a Fehér-tó nyáron kiszáradt medrében, a madarak pedig egyre többen lettek.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai 480 példányos bíbiccsapatban felfedezett egy nyugalmi ruhás, öreg lilebíbicet – számolnak be róla a weboldalukon. Évente csupán alig néhányszor lehet látni a ritka madarat Magyarországon, általában bíbicek között. Könnyű megkülönböztetni tőlük, mert kisebb, kecsesebb, és a szárnymintázata is más.
„A lilebíbic a tómederben bukkant fel, ahová valószínűleg a közeli rövidfüvű gyepekről tért be rövid időre pihenni” – feltételezi a nemzetipark-igazgatóság. A faj ugyanis kifejezetten ezekhez a gyepekhez kötődik. Közép-Ázsiában elterjedt, a telet Indiában, illetve a Közel-Keleten tölti. Az elmúlt években Kardoskúton és a biharugrai gyepeken bukkant fel a madár.
Ez a közép-ázsiai elterjedésű madár kifejezetten a rövidfüvű gyepekhez kötődik. A telet Indiában, illetve a Közel-Keleten tölti. Nagyon ritkán előfordul, hogy egy-egy példány nyugatabbra sodródik, ahogyan ez a mostani is. Az elmúlt években Kardoskúton és a biharugrai gyepeken is megfigyeltek már lilebíbicet.
Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság