Talán az egyik legfurcsább erdei gomba, amely a konyhánkba kerülhet. Tapintásra puha, belül kicsit kocsonyás, kívül porcos. Alakja fülkagylóra hasonlít, nevét pedig egy bibliai alakról kapta. Ehető, ha pedig megfagy, akkor sem pusztul el, így téli időszakban is ráakadhatunk.
A júdásfülgomba tudományos neve (Auricularia auricula-judae) megegyezik a magyar nevével. A legenda szerint a Bibliából is jól ismert karióti Júdás egy bodzafára akasztotta fel magát. Ez a gomba főként fekete bodzán telepszik meg, a fül alakú termőtest pedig Júdás fán maradt, leszakadt fülére emlékeztette a névadót – írja Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-posztjában.
Termőteste rugalmas, kocsonyás, felszínén bársonyos tapintású. Húsa vékony, barna vagy sötétbarna színű. Nincs jellegzetes gombaíze, sőt tulajdonképpen semmilyen íze sincs.
Viszont remekül szárítható, és nagy előnye, hogy az áztatásra használt vizet remekül felveszi, újra rugalmassá válik, viszonylag gyorsan visszanyeri eredeti állagát, ezáltal olyan lesz, mintha frissen szedtük volna.
Csapadékos időben az év minden szakában megjelenhetnek termőtestei csoportosan, korhadó, elhalt faágakon, fatörzseken, nem csak bodzán. Télen is gyűjthető. Alakja és állaga jellegzetes, így kevés gombafajjal téveszthető össze, de azért akad ilyen, például a szintén ehető barna csészegomba meglehetősen hasonlít rá. A Távol-Keleten nagyon kedvelik, sőt termesztik is. Véralvadásgátló hatása miatt a gyógyászatban szintén felhasználják. Levesekben a legfinomabb talán, de tehetjük párolva zöldség- vagy gabonaköretekbe, salátákba is.
Forrás: Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-oldala