Gondoltad volna, hogy nemcsak a természetben eltöltött idő, de már pusztán a természetfotók nézegetése is jótékony hatással bír?
Azt, hogy a természetben eltöltött idő pozitív hatással van a hangulatunkra, mindenki tapasztalta már. Hogy a természetnek milyen ereje van, azt jó ideje már tudományos kutatások is vizsgálják.
Több mint 40 évvel ezelőtt egy akkor úttörőnek számító tanulmányban írtak arról, hogy a kórházi betegeknek kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükségük, és gyorsabban felépültek, ha az ablakon keresztül zöldterületre tekintettek le, nem pedig a városi környezetre. Hogy ez a hatás pontosan minek köszönhető, azt mostanáig nem tudták pontosan meghatározni.


Egy friss nemzetközi kutatás most közelebb került a magyarázathoz. A kutatás során – amelyről a 24.hu írt – a természetfotók hatását vizsgálták. 49 önkéntes agyi aktivitását rögzítették funkcionális mágnesesrezonancia-képalkotás (fMRI)segítségével. Az alanyok kisebb áramütést kaptak a bal kezükbe, közben pedig különböző képeket mutattak nekik. Az elsőn egy fákkal körülvett tavat láttak, miközben a háttérben a susogó levelek hangja és madárdal szólt. A második felvételen egy nagyvárosi képeit mutatták nekik, épületekkel, sikátorokkal, a háttérben városi zaj hallatszott, a harmadik pedig egy irodabelső volt.
A kutatásban részt vevők arról számoltak be, hogy hogy kevesebb fájdalmat éreztek, amikor a természeti tájat nézték.
Ezt az MRI-vizsgálat is igazolta, ugyanis csökkent aktivitás mutatkozott az agy fájdalom érzékelésében részt vevő részén. A kutatók szerint mindennek az lehet az oka, hogy a természetes környezet eltereli az emberek figyelmét a fájdalom érzékeléséről.