A fiatal denevérek július-augusztus hónapban repülnek ki először búvóhelyükről. Alkonyatkor és pirkadatkor nagyobb csapatokban bukkannak fel, a szülők így tanítják őket vadászni.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain is szép számban élnek denevérek. Nyár éjszakákon gyakran hallani vékony, nyüszögő hangjukat, amelyet a laikusok akár a tücsökciripeléssel is összetéveszthetnek - olvasható a nemzetipark-igazgatóság honlapján.
Illusztráció
Alkonyatkor elindulnak rovarokra vadászni. Röptük hangtalan, de vékony hangokat bocsátanak ki olyan hangtartományban, amely visszaverődik a zsákmányokról. Ez segíti őket a vadászatban, a visszaverődő hang alapján tudják behatárolni, hogy hol vannak a rovarok pontosan. Ilyenkor viszonylag alacsonyan, a mozgó rovarok szintjén, maximum 30-50 méter magasan repülnek. Éjszaka a közvilágítás hatására behúzódnak a városokba, mert a fények vonzzák a rovarokat, így még könnyebben tudnak zsákmányolni közülük. A hazánkban élő 28 denevérfaj mindegyike védett. Közülük 8 faj pedig fokozottan védett, a Körös-Maros Nemzeti Park területén a rőt koraidenevér a leggyakoribb.
Itt egy elég látványos videó arról, hogy milyen az, amikor több millió denevér kirepül a szálláshelyéről (a helyszín a texasi Comal megye, Bracken Cave-barlang):
Kapcsolódó cikkeink:
Sikeres mentés: szabadon engedték a Kecskeméten talált ritka denevért
Bejártuk az abaligeti denevértanyát
Ez a teendő, ha alvó denevért találsz
Felébredtek a denevérek, figyelj, ha röpképtelen példányt találsz