A meleg nyári napok arra csábítanak, hogy túráink ideje alatt az éjszakát a szabad ég vagy egy sátorfedél alatt töltsük. De még hazánk hegyeiben is előfordulhat, hogy hajnalra 5-6 °C-ra zuhan a hőmérséklet, ami miatt nem árt már előre hálózsákba bújni. Bár a nyári zsákok kisebbek, könnyebbek és - a pehelytöltetű modelleket leszámítva - olcsóbbak is, mint a téli modellek, érdemes alaposan végiggondolni, hogy pontosan mire is lesz szükségünk.
Hőmérséklet
Hálózsákválasztásnál a legfontosabb, hogy tisztában legyünk azzal, milyen hőmérsékleti viszonyokra tervezték leendő hálószobánkat. A legtöbb gyártó 3 hőmérsékleti értéket tüntet fel a termékein. Leegyszerűsítve a dolgot: az első szám azt jelöli, hogy a hölgyek, a második azt, hogy a férfiak legfeljebb milyen hőmérsékleten érzik még komfortosnak a zsákot, a harmadik szám pedig azt a hőmérsékletet takarja, amely mellett a zsák még képes megvédeni a benne lévő embert a kihűléstől. Hazánk hegyeiben nyaranta 5-8, alföldi területeinken 8-16 °C-ra számíthatunk nyári estéken.
Forma
A legtöbb zsák ma már múmiaszabású, amely forma segíti a testünk hőjének jobb kihasználását és a súlycsökkentést. A nyári hálózsákok esetében nem beszélhetünk extrém hőmérsékletekről, így nincs is feltétlenül szükségünk az előbbi tulajdonságra. Ebben a kategóriában éppen ezért már elérhetők a téglalapformák. Előnyük, hogy akár nagy terpeszben is aludhatunk, és ezek között található a legtöbb egymással is összecipzározható modell, sőt, akár eleve kétszemélyes zsákot is választhatunk, ha úgyis mindig visszük magunkkal az oldalbordánkat. Rendszerint olcsóbbak, mint a múmiaszabásúak, viszont nehezebbek is.
Tömeg és elcsomagolhatóság
Ha hátizsákos túrára indulunk, ez a két legfontosabb szempont, amelyet szem előtt tartunk. A pehely és a PrimaLoftŽ mindkét téren remekelnek: könnyűek és kimondottan kicsire elcsomagolhatók. A legkönnyebb pehelyzsákok 400 gramm környékéről indulnak, de 450-500 grammtól már 3-4 évszakos modelleket is találunk. A szintetikus töltetű múmiazsákok 650 grammtól startolnak, de a legtöbb nyári zsák 700-900 gramm körül áll meg. Ha komfortos téglalapzsákot választunk, a 900-1300 grammos tömeg mellett a nagyobb mérettel is meg kell barátkoznunk. Ráadásul ezek összecsomagolva is nagyobbak, olykor kisebb hátizsák méretűek.
Töltőanyag
A forma mellett a leglényegesebb tényező, amely a komfortérzetünket meghatározza. Alapvetően két típusba sorolhatjuk a hálózsákokban alkalmazott hőszigetelő anyagokat.
Pehely
A lúd- vagy kacsatollal töltött zsákok több területen is remekelnek. Egységnyi tömegű toll szigetelőképessége jobb még a legjobb szintetikus bélésekénél is, így egyből két előnyt is biztosít a természetes anyag: alacsony tömeget és kiváló szigetelést. Nem véletlen, hogy a csúcskategóriás zsákok döntő többsége pehelytöltetű. Hátrány ugyanakkor, hogy a toll nem víztaszító, ezért ha nedvesség éri, drasztikusan veszít a hőszigetelő képességéből, és még az olcsóbb szintetikus töltetekkel sem képes felvenni a versenyt. Ebből az okból kifolyólag több gyártó is kezeli a tollakat, hogy azok kevesebb nedvességet szívjanak fel. Az ilyen töltetű zsákok ára meglehetősen borsos.
Szintetikus
Milliónyi szintetikus töltet létezik, ennek megfelelően a teljesítményük is sokféle. Nagy előnyük, hogy nedvesen is melegen tartanak - persze rosszabb teljesítménnyel, mint szárazon. Ha sokat alszunk szabad ég alatt, érdemesebb ilyen zsákot választani, míg sátorban a pehely a nyerő.
Külső réteg
Az olcsóbb modelleknél mind a külső, mind a belső réteg anyaga egyszerű és kissé durva tapintású poliészter. A drágább zsákoknál már ezek tapintására is odafigyelnek. Fontos tudni, hogy a külső héjak többnyire nem vízállók.
Hüttezsákok, hálózsákbélések
Nem önálló hálózsákok, csupán szimpla, vékony anyagból készült betétek. A vékony modellek funkciója, hogy ne a hálózsákunk koszolódjon, de használhatjuk őket alpesi menedékházakban is, ahol eleve meleg van, sőt, pokrócot is adnak, de higiéniai szempontok miatt szívesebben fekszünk a saját lepedőnkben. Szintetikus szövetből vagy akár selyemből is készülhetnek, illetve moshatók. Egyszerű felépítésüknek köszönhetően általában olcsók.
- Az átnedvesedést nem csak eső okozhatja. Elég ehhez egy harmatos hajnal is. Ilyenkor érdemes a zsákot még éjjel letakarni egy plusz réteggel, így a vízpára azon csapódik ki, és a zsákunk száraz marad.
- Ne tárold a zsákodat elcsomagolva! A kompressziós zsák szállításra való. Ha nem használod, tartsd a ruhásszekrényben, mégpedig felakasztva. Az összenyomva történő tárolás következtében a zsák töltőanyaga tömörebb lesz, a hőszigetelő képessége pedig romlik. főleg a pehelyzsákoknál kell ügyelni.
A cikk megjelent a Turista Magazin 2014. augusztusi számában.
Kapcsolódó cikkeink:
Túrahátiszák kisokos - Ezt válaszd, így viseld