Három helyszín, három kilátó a nyugati határon innen és túl. Felkerestük az Őrség és a Vendvidék két emblematikus kilátóját, és átugrottunk Lendvára is, ahonnan négy országra nyílt pazar panoráma.
Remek kilátópont az őrségi szerek világára
A Kömpe szeme kilátó kinézetre egy szoknyás haranglábra hajaz
Ha egy kilátót nézel meg az őrségi szerek birodalmában, akkor az a szalafői Kömpe szeme legyen, mivel a hétből öt szerre – úgymint Felsőszer, Pityerszer, Csörgőszer, Papszer és Templomszer – enged megkapó rálátást. És, hogy miért pont Kömpe szeme a kilátó neve? A válasz egyszerű, Kömpe nem egy személynév, mint sokan gondolnánk, hanem Szalafő egyik része, amely a Zala (Szala) patak völgye és Felsőszer alja között található.
A kilátó teraszáról az Őrség szelíd lankáira tapaszthatjuk a tekintetünket
A szoknyás haranglábat idéző építmény Milkovics Jenő fafaragó művész keze munkáját dicséri, amelyet 2018-ban adtak át. Külön piros pont, hogy nemcsak a felső szintről nézhetünk körbe az Őrség hullámzó dombjain, de a látványosság aljában egy hintaágyon is megpihenhetünk, ahol lágyan ringatózva merülhetünk el a táj szépségében. Ha az Őrségi Népi Műemlékegyüttesnél jársz Szalafő-Pityerszeren, ezt se hagyd ki, mert jó innen szétnézni, a gyönyörű őszi színekben pompázó természetre, szép időben meg pláne!
Vendvidéki torony, ahonnan három ország felé nyílik pazar kilátás
Kétvölgy látképe a magasból, középen a Bűricza-kilátó
Kétvölgy község sokak szerint az ország legnyugatibb szegletének, a Rába menti Vendvidéknek az egyik legszebb települése. Aki nem hiszi, járjon utána. E szórványtelepülés Vas vármegyében, a szlovén–osztrák–magyar határnál fekszik, és tényleg magával ragadó.
A dimbes-dombos lankákon, elszórtan apró parasztházak pettyezik a tájat, melyeket rétek, kaszálók öveznek.
Kétvölgy legmagasabb pontján, a 367 méter magas Katalin-hegy tetején találjuk a Bűricza-kilátót, amely elnevezését a település egykori szlovén nevéről, Permiséről kapta.
Kilátás Kétvölgy panorámatornyából
A kilátónak a községi önkormányzat a Bűricza nevet adta
A háromszintes fatornyot 2011-ben építtette a helyi önkormányzat. A tábla szerint a területet ingyen biztosította Polly Ferencné kétvölgyi lakos. A legfelső szintről a kilátás parádés, a mellvéden végighúzódó panorámakép segítségével könnyen be tudjuk azonosítani a környező hegyeket, a közeli és távoli látnivalókat. Tiszta időben a riegersburgi vár, a kapfeinsteini kastély és a németújvári (Güssing) vár is szépen kivehető. De felfedezhetjük a Rax vonulatát a Schneeberg hatalmas tömbje mellett. Északkelet felé a Rába völgye, távolabb pedig a Kőszegi-hegység is feltűnik. Déli irányban a közeli Szlovénia változatos erdei láthatók. Nyugat felé Felsősszölnök, keletre Apátistvánfalva és Orfalu vidéke rajzolódik ki. Ha közelebbre fókuszálunk, Kétvölgy házait és kertjeit pásztázhatjuk. A falu és környéke 1978 óta az Őrségi Tájvédelmi Körzet része, 2001-től pedig az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozik.
Vinarium-kilátó: panoráma Szlovéniából
Nemcsak Magyarországot és Szlovéniát, de Horvátországot és Ausztriát is láthatjuk a szlovén-magyar határ közelében, Lendva mellett elhelyezkedő Vinarium-kilátóból. Az 53,5 méter magas, hiperboloidot formázó acélrudakkal körbevett, masszív torony már messziről feltűnik a 302 méteres Lendva-hegyen. A tetejére lifttel, vagy 240 lépcsőt leküzdve juthatunk fel, fent egy üvegezett kilátószint található, afölött pedig egy szabadtéri kilátószintről csodálhatjuk meg a 360 fokos panorámát. Lent ajándékboltot és éttermet találunk.
A kilencemeletes tornyot két szlovén építész, Oskar Virag és Iztok Rajšter tervezte, és azzal a céllal emelték, hogy népszerűsítsék a lendvai borvidéket, erre utal a neve is. 2015-ben építették 1,8 millió euróból; részben európai uniós támogatásból, részben önkormányzati pénzből. A Wikipédia szerint évente 30-50 ezren mennek fel a toronyba. A belépő 7 euró, családoknak 14 euró.
A cikk először 2023 novemberében jelent meg.