A Perseidák hullócsillagai augusztus 12-e és 13-a éjjelén lesznek a leglátványosabbak. Este 10 órától érdemes lesz a kerti székeket az északkeleti égbolt irányába fordítani. Az előrejelzések szerint az élményt az időjárás sem zavarja meg, hazánk nagy része fölött kevés lesz a felhő.
A hullócsillagok valójában apró, többségében porszemcse méretű mikrometeoroiodok, amelyeket tipikusan üstökösök, olykor pedig aszteroidák szórtak szét Nap körüli pályájukon. A Föld éves keringésekor áthalad ezeken a lazán kötött, ritkás porfelhőkön, ütközve az üstökösök hátrahagyott törmelékével- olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében.
Szórványos hullócsillagokat bármikor megtekinthetők az égen, azonban a gyakorlatban ezek elég ritkák. Megtekintésükre azonban sokkal jobb lehetőség kínálkozik, amikor a Föld évente menetrendszerűen áthalad egy-egy frissebb porfelhőn, amelyeket az utóbbi években-évtizedekben a belső-Naprendszerben járt üstökösök hagytak hátra.
Az ilyenkor tapasztalható tömeges, rajszerű hullócsillagzáporokból több tucatot ismerünk, többek között a Quadrantidákat, a Geminidákat, a Leonidákat vagy a Perseidákat, amelyek nevüket a hullócsillagok beérkezési iránya által kijelölt csillagkép után kapták.
Bár a maximum ma éjszaka várható, már néhány meteor tegnap is lencsevégre került, és az Időkép kamerája is lekapott pár hullócsillagot.
Az Egy hét a csillagok alatt programsorozat részeként a Perseida-maximum környékére szervezett bemutatókon országszerte több mint harminc helyszínen várják majd amatőr csillagászok, csillagvizsgálók és egyesületek az érdeklődőket.
További részletek: ITT