Cserebökény térségében kihelyezett költőládákat ellenőriztek a napokban. A nemzeti park munkatársai mindenre számítottak, de erre nem: az elmúlt 40 évben errefelé csupán párszor észlelt, ritka bagolyfajt találtak egy vércseládában.
A kicsi és rejtett életmódot folytató füleskuvik felbukkanása nagy meglepetést okozott Cserebökény térségében, főként, hogy a fekete rigónál alig nagyobb termetű bagolyra egy vércseládában találtak rá a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai.
Szalakóták a "C" típusú odúban
Mint írják közleményükben, az utóbbi 40 évben errefelé egy-egy alkalommal hallották, vagy látták a fajt, a nemzetipark-igazgatóság területén ritka fészkelő, állománya csupán néhány pár lehet. Ráadásul a füleskuviknak vércsék részére kirakott költőládában történő költéséről ez a mostani az első magyarországi adat.
Az egyetlen hosszú távú vonuló európai bagoly, a telet Afrikában tölti, és csak április végén, május első napjaiban érkezik vissza költőterületére. Megtelepedése esetén leggyakrabban a nászidőszakban hallatott, jellegzetes fütyülő hangjával találkozhatunk. Három-hat tojását általában harkályok által vájt odúkba rakja, szívesen elfoglalja a kihelyezett D típusú odúkat is. Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.