A jó levegőben és túraútvonalakban gazdag Őrségnek semmi szüksége ügyes turisztikai marketingfogásokra ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a régióban. A dimbes-dombos táj kedves falusi hangulata mellett kifogástalan szolgáltatásokat is kínál. Jártunkban-keltünkben a helyi ízek közül ezúttal a dödöllét és az Őrség fekete aranyának titulált tökmagolajat teszteltük.
Vitathatatlan, hogy az Őrség a dödöllével járult hozzá a hazai konyhaművészet különlegességeihez. A megéhezett vándor pedig számtalan őrségi vendéglátóhelyen megízlelheti e tartalmas vasi étket, méghozzá igen jó minőségben. Egy esős nap után, a felsőszeri tanösvényről letérve, őszi avar illatától átitatottan - esővíztől cuppogó cipővel - érkeztünk a Múltidéző Portára. Mesebeli hely Szalafő egyik különálló szegletében, Papszer-pusztán. Igazi múltat idéző porta ez, van itt minden, ami a hamisítatlan vidéki romantikához szükségeltetik: gyönyörűen felújított, műemléki védettségű parasztházikók, pajta, nagy rét, békakuruttyolástól hangos tavacska, kecske, cica, kutyus, kapirgáló tikok (tyúkok).
Az asztalon frissen szedett gombák, hajdinakása, papszer-pusztai sült langalló - toroköblítésre többféle nyakolaj - ki, mit szeret. Zsuzsa, a háziasszony az őrségi ételek és hagyományok továbbélésének és gondozásának felkent papnője. Vállaltan zászlajára tűzte, hogy továbbadja mindazt, amit a régmúlt őrségi paraszti kultúráról és gasztronómiáról tudni érdemes. Itt azonban nemcsak megkóstolhatjuk a dödöllét, hanem Zsuzsa asszony útmutatásai alapján, aktívan részt is vehetünk az elkészítésében.
Egy tál dödölle, ettél belőle?
És jött a dödölle próbája, az evés. Hát ez jó, nagyon jó. Kicsit ropogós, meg barátian piros-barna, sós is, pont annyira, amennyire kell. Pirított hagymával, tejföllel és egy kis sült erdei gombával - hmm, eszméletlen dödöllés ízrobbanás! Elismerő bólogatások mindenfelől a csapatban. Minderre a porta karakteres csipkebogyó nyakolaja remek mód csúszott, és nemcsak a múltba repített vissza, de a jelent is bearanyozta.
És jött a dödölle próbája, az evés...
Préselt unikum
A Balogh család sajtolóműhelyébe látogattunk el, ahol megnéztük, hogyan is készül a tökmagolaj
Őrségi kirándulásunk nem lehet teljes - főként így ősszel a betakarítandó tök ünnepének idején -, ha nem kóstoljuk meg a térség fekete aranyát. Szalafő-Felsőszerre, a Balogh család sajtolóműhelyébe látogattunk el, ahol megnéztük, hogyan is készül a tökmagolaj. Első meglepetés: patikatisztaságú kis manufaktúrában, modern, fémesen csillogó préselő gépeken figyelhetjük az olajnyerés folyamatát és technikáit. Második meglepetés: héj nélküli tökmag is létezik - én eddig csak a héjas, szotyizható verziót ismertem. Van hideg sajtolás, amikor a megtisztított, szárított magokat ledarálják, majd nyersen préselik, illetve a hagyományos forma, amikor a sajtolás előtt kicsit megpirítják (meleg eljárás).
Harmadik meglepetés: mindkét sajtolásnak van mellékterméke, és ezek még ehetőek is! A hideg sajtolással nyert granulátumnak kicsit bizarr a látványa, mivel leginkább a nyúltápra emlékeztet, ugyanakkor elropogtatva kellemes tökmag ízzel ajándékoz meg. (Buliban rágcsaként is bátran fogyaszthatjuk.) A meleg sajtolás során ún. tökmagpogácsák keletkeznek, melyekből reszelhetünk kenyértésztába, süteménybe, de készülhet belőle horgászoknak halcsali is. Sokadik meglepetés: nekem tök mindegy, hogy hidegen vagy melegen sajtolt, mert mindkét formában elvarázsol a frissen kiömlő sötétzöld nedű selymes tökmag ízvilága. De ahogy hallom, nem csak engem: hagyományosan sajtolt tökmagolajuk 2013-ban Nemzeti Parki Védjegyet nyert. Meglepetés a köbön: Baloghék dió-, mák- és mogyoróolaja - még egy kávéskanálnyit kóstolva is - pikáns ízorgiát eredményez a szájban.
Hagyományosan sajtolt tökmagolajuk 2013-ban Nemzeti Parki Védjegyet nyert
Kapcsolódó cikkeink:
Őrségi tökös-mákos rétes: sütőtökkel, mákkal, mazsolával töltött rétes
Vasi pecsenye: fokhagymás borsos tejben egy éjszakát pácolják a tarját, majd paprikás lisztben megforgatják és kisütik. Hagymás törtburgonya dukál hozzá.
Hozzávalók:
10-12 db nagyobb, lehetőleg sárga krumpli, olyan fajta, ami nem esik szét a főzésnél
2-3 fel lilahagyma
½ evőkanál gyümölcsecet
Ízlés szerint tökmagolaj, só
Elkészítése
A krumplit héjában megfőzzük, majd felszeleteljük. Ne hagyjuk kihűlni, mert akkor a tökmagolajat nem szívja magába a krumpli rostja. Hozzáadjuk a vékonyra szelt vagy apró kockákra vágott (ízlés szerint) lilahagymát, ecetet, sót és tökmagolajat. Óvatosan összekeverjük, és hagyjuk 2-3 órát, míg összeérik. Sült húsokhoz kiváló köret.