Vannak, akik kutatják, egyesek tudni vélik hollétét, mások viszont kritikusak Attila városával, illetve Árpád vezérünk nyughelyével kapcsolatban. Az Ősbuda-elméletek egyre népszerűbbek, de voltaképpen mi is az az Ősbuda, és mit gondol róla a tudomány?
A budakalászi Ősbuda romjai valójában egy felhagyott kőbánya nyomai
Manapság egyre többet hallani a misztikus Ősbudáról, amelyet Sicambriaként vagy Etzelburgként is emlegetnek az amatőr történelemkutatók. Ősbuda sokak számára Attila hun király elfeledett, megsemmisített pilisi városát, egyben a magyar kultúra és az állam bölcsőjét is jelenti. Egy feltételezett helyszínt már a turistatérkép helynevei között is megtalálunk, amely azok érdeklődését is felkeltheti, akik korábban még nem hallottak az ősi városról szóló elméletekről. Ezek a teóriák gyakran teljes egészében figyelmen kívül hagyják a tudományos tényeket, és állításaikat pusztán kitalálójuk véleményével vagy más megalapozatlan hipotézisekkel támasztják alá. A bulvársajtónak és az internetnek köszönhetően ezek az összeesküvés-elméletektől sem mentes elképzelések egyre népszerűbbek a történelem iránt érdeklődők körében, annak ellenére is, hogy az Ősbudával kapcsolatos feltevésekre a tudománynak vannak válaszai.
A budakalászi feltételezett Sicambria-romoknál rejtélyes üreget is találunk
A Turista Magazin márciusi számában meg sem kíséreljük az összes ilyen elméletet bemutatni, csupán rálátást szeretnénk nyújtani az áltudomány, a hitvilág és a tényleges ismereteink főbb elemeire, képet alkotva egy napjainkban igen népszerű témáról.
A MÁRCIUSI SZÁMUNKAT ITT TUDOD ONLINE MEGRENDELNI, DE KEDVEZMÉNYES ELŐFIZETÉSRE IS VAN LEHETŐSÉGED.
Kapcsolódó cikkeink:
Felfedezőúton a Pilis legdélebbi bástyáján
Élménytúra a Csévi-szirtek körül